Регион

Лидерот на Нова демократија положи свечена заклетва

8. јули 2019 - 12:53 | МИА
Атина, 8 јули 2019 (МИА) – Во присуство на потесниот круг од семејството и пред претседателот на државата, лидерот на Нова демократија, Кирјакос Мицотакис денеска положи свечена заклетва во претседателската палата, пренесува дописничката на МИА од Атина.

Кусо пред почетокот на заклетвата Кирјакос Мицотакис и Прокопис Павлопулос имаа средба во кабинетот на грчкиот претседател.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, во претседателската палата на свечената заклетва присуствуваа сопругата на Мицотакис и нивните три деца, сестрите на новиот грчки премиер меѓу кои и поранешната шефица на грчката дипломатија, Дора Бакојани. 

Коментирај