Фудбал

Лига Европа: Хет-трик на Џеко и Ибрахимовиќ

17. февруари 2017 - 9:00 | Макфакс

Фаворитите успешно ја завршија работата уште во првите натпревари од шеснаесетина финалето во фудбалската Лига Европа. На осминафиналето веќе можат да се насочат Рома, Ростов, Манчестер Јунајтед, Лион, Шалке, Копенхаген, Бешикташ, Шахтјор.

Двајца фудбалери ги обележаа првите шеснаесетфиналните натпревари во Лига Европа, тоа се Един Џеко од Рома и Златан Ибрахимовиќ од Манчестер Јунајтед, двајцата постигнаа по три гола во победите на своите тимови.

Она што беше најавувано како дерби заврши со убедлива победа на Рома. Римјаните, предводени од Џеко, славеа во Виљареал со убедливи 4:0.

Од друга страна Ибрахимовиќ ги постигна сите голови за својот тим кој славеше над Сент Етиен со 3:0. Овој дуел го обележа дуелот на браќата Погба, Пол и Флорентин кој настапува за Сент Етиен.

Резултати:

Краснодар-Фенербахче 1:0

АЗ Алкмар-Лион 1:4

Астра-Генк 2:2

Селта-Шахтјор 0:1

Ростов-Спарта Прага 4:0

Гент-Тотенхем 1:0

Борусија Менхегладбах-Фиорентина 0:1

Олимпијакос-Османлиспор 0:0

Андерлехт-Зенит 2:0

Атлетик Билбао-АПОЕЛ 3:2

Хапоел Бер Шива-Бешикташ 1:2

Легија Варшава-Ајакс 0:0

Манчестер Јунајтед-Сент Етиен 3:0

ПАОК-Шалке 3:0

Виљареал-Рома 0:4.

Коментирај