Фудбал

Лига Европа: Јунајтед во Виго, Лион во Амстердам

21. април 2017 - 14:02 | Макфакс

Селта против Манчестер Јунајтед и Ајакс против Олимпик Лион ќе играат во полуфиналето, во Лига Европа.

Англискиот великан, кој е најголемиот фаворит за освојување на титулата во ова натпреварување, во првиот натпревар ќе гостува во Виго на 4 мај, а ќе ја пречека Селта во реваншот на 11 мај.

Ајакс во првиот меч ќе му биде домаќин на Лион, а возвратниот дуел ќе се одигра во Франција.

Финалето во ова натпреварување ќе се одигра на 24 мај во Стокхолм.

Формален домаќин во финалето ќе биде подобриот од дуелот помеѓу Ајакс и Лион. 

Коментирај