ЧЕТИРИ СКОКАЛНИЦИ 2019/20

Линдвик најдобар на квалификациите во Инсбрук

Норвешкиот ски-скокач Мариус Линдвик заврши со најдобар резултат на квалификациите на скокалницата во Инсбрук каде утре следува финалето.

Младиот 21-годишен Норвежанец кој пред два дена триумфираше во Гармиш-Партенкирхен скокна 131,5 метри забележувајќи втор најдолг скок, но доби доволно бодови (138,9) од судиите за да заврши прв.

Втор беше Австриецот Штефан Крафт кој со 132,5 метри имаше најдолг скок, но послаби оценки (136,8). Трет беше неговиот сонародник Филип Ашенвалд со 131 метар.

Најдобри 10 во квалификациите:
1. Мариус Линдвик (Норвешка) 131,5 м | 138,9 б
2. Штефан Крафт (Австрија) 132,5 м | 136,8 б
3. Филип Ашенвалд (Австрија) 131 м | 134,9 б
4. Карл Гајгер (Германија) 131,5 м | 134,9 б
5. Јоју Кобајаши (Јапонија) 130 м | 134 б
6. Давид Кубацки (Полска) 127 м | 133,9 б
7. Џунширо Кобајаши (Јапонија) 127 м | 129,5 б
7. Тими Зајц (Словенија) 126 м | 129,5 б
9. Пјотр Жиуа (Полска) 131 м | 129,3 б
10. Штефан Лејхе (Германија) 127 м | 128,2 б

Финалето на третата скокалница е утре од 14 часот. Потоа останува уште скокалницата во Бишофсхофен.

реклама

Што се случува доколку секој втор ден правите по 200 склекови?

Read more

Секс-пози за кои луѓето повеќе зборуваат, отколку што ги практикуваат

Read more

Најсмешните новинарски незгоди со животни

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Останати спортови

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Read more

Македонецот лизга и тренира: Стамкос ќе ѝ помогне на Тампа во финалето

Read more

Најболниот удар во историјата на ММА – право во меѓуножјето!

Read more

Ниту Трамп не успеа да го запре погубувањето на Навид Афкари

Read more

Спорт

Мурињо ни се фати за 5 сантиметри: Нѐ накодоши дека головите ни се ниски

Читај повеќе
  • play_arrow

Упорната Шкендија му даде гол на Тотенхем, но сепак се збогува од Лига Европа

Читај повеќе

Лазаров и Манасков забележаа победи со своите екипи во ракометната Лига на шампиони

Читај повеќе

Ибра: Коронавирусот имаше храброст да ме предизвика. Лоша идеја

Читај повеќе

Познат датумот кога ќе се одржи финалниот турнир во Лигата на нациите

Читај повеќе

Некогаш играше со Леброн Џејмс, а сега проси низ улиците на Далас

Читај повеќе

Ибрахимовиќ позитивен на коронавирус

Читај повеќе

Алегри може да ја предводи Рома

Читај повеќе

Најбогатиот фудбалер на светот пронајде нов клуб

Читај повеќе