Лион најави дека финансиски ќе му парира на ПСЖ

Новиот сопственик на францускиот прволигаш Лион, американскиот бизнисмен Џон Текстор, најави амбициозен финансиски план со кој неговиот клуб ќе му парира на ПСЖ во освојувањето титули.

Лион последен пат беше шампион на Франција во 2008 година, додека ПСЖ доминира во францускиот фудбал откако клубот од Париз го презеде катарски конзорциум и стана еден од најбогатите клубови во светот.

Минатата сезона Лион заврши со 27 бодови заостанување зад шампионот ПСЖ.

„Мислам дека за неколку години ќе можеме да ги стигнеме. Сакаме да освојуваме титули. Парите не се проблем. Во нашиот фудбалски клуб ќе можеме да имаме исто толку капитал, колку и катарскиот емир“, изјави Текстор.

Ветувањето на американскиот бизнисмен дека ќе вложи многу пари беше дел од договорот за негово преземање на Лион, а Текстор рече дека веднаш ќе вложи 86 милиони евра.

Тагови
реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Фудбал

Контроверзен избор: Новиот дрес на Њукасл во боите на саудиското знаме

Read more

Верати опљачкан на Ибица

Read more

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Read more

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Read more
 

Спорт

Контроверзен избор: Новиот дрес на Њукасл во боите на саудиското знаме

Читај повеќе

Одбојкарките поразени од Грција, одбојкарите од Италија

Читај повеќе

Ѓоковиќ поради Чилиќ би можел да се збогува од Вимблдон

Читај повеќе

Беретини се повлече од Вимблдон поради коронавирус

Читај повеќе

Верати опљачкан на Ибица

Читај повеќе
  • play_arrow

Беа најплатени тинејџери во 2017 година: Каде се сега?

Читај повеќе

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Читај повеќе
  • play_arrow

Гарет Бејл сензационално претставен во новиот клуб

Читај повеќе

Борачот Нуров обезбеди прв медал за Македонија на Медитеранските игри

Читај повеќе