Листа на овошје кое треба да го јадете доколку сте на диета

Се приближува летото, па многумина се трудат да го изгубат вишокот килограми и да останат на диета и покрај тоа што се дома. Но, понекаш е многу тешко да одолеете на слатката храна.

Овошјето е одлична намирница во која може да уживате додека сте на диета, вели нутриционистот Ејми Шапиро.

Овошјето може да ве држи сити подолго време поради високиот процент на влакна. Сепак, овошјето содржи шеќери, па затоа треба внимателно да го бирате овошјето доколку сакате да постигнете резултати.

Шапиро ве советува да не јадете повеќе од три овошки на ден, може три доколку сте активни. Исто така, ве советува да избегнувате сушено овошје.

Шумско овошје

Јагоди – една порција има 46 калории, 11,1 грама јаглехидрати, 7 грама шеќери, 1 гр. протеини, 0,4 гр. масти, 1,4 гр. натриум и 2,9 гр. влакна.

Боровници

Една порција има 84 калории, 21 гр. јаглехидрати, 14, 7 гр. шеќер, 1 гр протеин, 0,8 гр. масти, 1,2 гр. натриум, 8 гр. влакна.

Малини – 64 калории, 14,7 јаглехидрати, 5,4 гр. шеќери, 1,5 гр. протеин, 0,9 гр. масти, 5,3 гр. натриум, 5,3 гр. влакна.

Киви

Една порција содржи 108 калории, 26 гр. јаглехидрати, 16 гр. шеќер и 2 грама протеин.

Јаболка

Едно јаболко има и до 40 отсто витамин Ц, а ги содржи и витамините А, Е, Б1, Б2, Б6 и бета каротен. Содржи и минерали како калиум, калциум, фосфор и железо.

Јаболката се богати со влакна и имаат благородно дејство врз метаболизмот, посебно кога ги јадете со житарици.

Ананас

По порција – 82,5 гр. калории, 21,6 гр. јаглехидрати, 0,9 гр. протеин, 0,2 гр. масти, 1,7 гр. натриум.

Авокадо

Едно авокадо со средна големина има околу 226 калории, што не се малку, а сепак значително помага во слабеењето. Се разбира, треба да го внесуваме секојдневно, континуирано и во ограничена доза. При диетите потребната дневна доза на авокадо е од половина до едно средно авокадо дневно. 

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Во последен момент - Space X и НАСА го одложија историското лансирање на Falcon 9

Read more

Здравје

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Read more

Шест намирници кои го прочистуваат црниот дроб

Read more

Експертите се против заштитни маски за деца под две години

Read more

СЗО ги прекина тестирањата на хидрохлорокин како можна терапија за COVID-19

Read more

Магазин

  • play_arrow

Домашен тренинг: Кардио вежби за ефективно слабеење

Читај повеќе

Чилеанка на 111 години го победи COVID-19

Читај повеќе
  • play_arrow

Пингвини во посета на музеј

Читај повеќе

Кипар ќе им ги плати трошоците на туристите ако се заразат со коронавирус

Читај повеќе

Се роди првата коала по страшните пожари во Австралија

Читај повеќе
  • play_arrow

Полнење гориво 6.000 метри на небото

Читај повеќе

Десетте најсреќни земји во светот во 2020

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботи во Јужна Кореја прават и служат пијалаци на гостите

Читај повеќе

Која храна не треба да се јаде по истекот на рокот?

Читај повеќе