Листа на торент страници кои Американците сакаат да ги забранат

Кога станува збор за торент сајтовите, на врвот на листата се RARBG, RuTracker, The Pirate Bay и 1337x, но и сервисот за стриминг Popcorn Time, кој содржините ги прикажува користејќи торенти.

Владата на Соединетите Американски Држави објави годишна листа на проблематични пиратски сајтови, која ги вклучува „вообичаени негативци“ како The Pirate Bay, FMovies и Rapidgator.

Во соопштението се вели дека се надеваат дека листата ќе придонесе регулаторите и властите во другите земји да преземат сѐ што е потребно за да се спречи пиратеријата.

Листата вклучува и некои нови сајтови, а составена е главно врз основа на поплаки добиени од агенциите за авторски права (RIAA и MPA), но и од големите играчи, како што е Motion Picture Association.

Се вели дека сите овие страници имаат голема добивка од пиратски содржини - од познатите торент сајтови до нелегални стриминг сајтови.

Кога станува збор за торент сајтовите, на врвот на листата се RARBG, RuTracker, The Pirate Bay и 1337x, но и сервисот за стриминг Popcorn Time, кој содржините ги прикажува користејќи торенти, иако неодамна беше затворен. Во извештајот на Американската трговска агенција (USTR) се наведува дека креаторот на оваа услуга бил осуден во Данска, што не е целосно точно, бидејќи осомничениот не го креирал Popcorn Time.

На списокот се и Fmovies и Cuevana, како и оние кои на корисниците им обезбедуваат простор за поставување датотеки - 1Fichier и Uploaded, а место на листата си „обезбеди“ и видео сервисот 2embed.

Пристигнаа поплаки од музичката индустрија за одредени нелегални услуги за стриминг, а оваа година беа вклучени и FLVTO.biz, 2Conv.com, MP3Juices.cc и платформата за преземање музика Newalbumreleases.net.

Гејминг компаниите најмногу ги загрижува продажбата на таканаречените „читови“ со чија помош корисниците добиваат предност во игрите, а на прво место е Mpgh.net кој има стотици илјади вакви понуди. Беше истакнато и дека со продажба на ваква содржина се загрозува индустријата, но и искуството на легитимните играчи кои не се склони кон мамење.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Интернет

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Read more

Поставен нов рекорд во брзина на интернет

Read more

Google го укинува бесконечното скролање

Read more

TikTok ја претстави апликацијата Whee слична на Instagram

Read more
 

Гик

Дали Помпеја била погодена од земјотрес во исто време со вулканската ерупција?

Читај повеќе

Се огласи Microsoft: Како да се поправи дефектот што го зафати целиот свет?

Читај повеќе

Google со тизер го најави смартфонот Pixel 9 Pro Fold

Читај повеќе

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Читај повеќе
  • filter

Древна палата во која некогаш живееле папи ископана во центарот на Рим

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Паралелни универзуми - 5 докази за нивното постоење

Читај повеќе

Nintendo конечно ги израдува фановите

Читај повеќе
  • play_arrow

Што значат кратенките како QR, GPS, PDF, URL?

Читај повеќе

Дали новиот Android 15 ги претвора смартфоните во десктоп компјутери?

Читај повеќе