ЛИГА НА ШАМПИОНИ 2019/20

Ливерпул одбива да рефундира 290 навивачи на Атлетико

Натпреварот Лигата на шампионите се играше со публика, но некои гостински навивачи откажаа во последен момент поради страв од коронавирусот.

Во деновите кога се играше натпреварот во Ливерпул, шпанскиот главен град бележеше покачување на заразените од COVID-19, а ситуацијата стануваше загрижувачка. Ниту УЕФА, ниту пак британската Влада, не се решија да реагираат со евентуална забрана, па навивачи од Мадрид дојдоа на „Енфилд“.

Сепак, меѓу нив имало и 290 совесни кои го откажале нивното патување почитувајќи ги превентивните мерки на шпанската Влада. Нивните билети, нормално, пропаднаа, со оглед на тоа што откажувањето било направено во последен момент.

Иако напреварот денес важи за еден од поттикнувачите за ширењето на вирусот во Англија, токму поради доаѓањето на навивачите од Мадрид, Ливерпул не сака ни да чуе да ги рефундира Шпанците.

Навивачите сепак си ги добиле назад парите дадени за влезници, но од нивниот Атлетико. Клубот ова излегување во пресрет на навивачите го чини 17 илјади евра, пари кои и денес Ливерпул не сака да ги плати.

Според „Црвените“, натпреварот тогаш немал никаква забрана од УЕФА и откажувањето на тие 290 навивачи е нивна волја и не подлежи на оправдано рефундирање.

Атлетико го елиминираше актуелниот бранител на тронот победувајќи на „Енфилд“ со 2:3 по продолженија, а славеше и на првиот натпревар на „Ванда Метрополитано“ со 1:0.

Атлетико, исто така, рефундираше и 4.500 купени билети за наредните натпревари од Ла Лига.

реклама

Филипче: Се координираме со соседите за отворање на границите, најверојатно нема да се бараат тестови

Read more

Ќе се казнуваат угостителите, не гостите, во случај на непочитување на протоколите

Read more

Познато од кои делови на Скопје се денешните новозаразени

Read more

Секси среда

Read more

Фудбал

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Read more

Скопски Шкупи почна со тренинзи

Read more

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Read more

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Read more

Спорт

Ериксен и Шмајхел нудат получасовен онлајн тренинг

Читај повеќе

Конор Мекгрегор: Јас сум најголем ММА борач на сите времиња

Читај повеќе
  • filter

Скопски Шкупи почна со тренинзи

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чесите се снајдоа за групно гледање фудбал и навивање

Читај повеќе

Ништо и од Големата награда на Холандија

Читај повеќе

Мурињо: Тешко е да се гледа како во Германија играат фудбал, а во Англија не

Читај повеќе

Мбапе сака да го освои Европското првенство и Лигата на шампиони

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ се враќа во Лас Вегас, во сабота првата борба

Читај повеќе

Фудбалски маратон: 32 дена со ред ќе има натпревари во Ла Лига

Читај повеќе