Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер, грмежи и град се очекуваат викендов, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Ваквите процеси, како што се посочува, можат да предизвикаат појави на течење и слевање на вода низ градските улици поради неможноста за одведување на водата во толку краток временски интервал.

Исто така поради очекуваниот интензивен дожд локално на некои места, можно е брзо зголемување на водостојот на помалите реки и суводолиците и нивно локално излевање, покрај кои посочуваме за внимателно движење. За поголемите реки, засега не постои опасност од нивно излевање, иако е можно зголемување на нивниот водостој.

Утринските температури утре ќе се движат од 13 до 20 степени Целзиусови, а дневните од 25 до 31 степен. Во Скопје и околината утринската температура ќе достигне до 18 степени, а дневната до 30 степени.

Од понеделник до четврток во претпладневните часови ќе биде сончево со мала доумерена облачност, а во попладневните ќе има развој на нестабилна облачност со локален пороен дожд и грмежи, истакнуваат од УХМР.

реклама

Мажите во овие хороскопски знаци ќе ве разочараат во кревет

Read more

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Македонија

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Read more

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Read more

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Read more

Променливо облачно со ветер и повремен дожд

Read more

Вести

Филипче: Не е точно дека сите хронично болни се враќаат на работа

Читај повеќе

Тешко повреден велосипедист во Скопје

Читај повеќе

Регистрирани 533 прекршоци за неносење маски

Читај повеќе

Ако епидемиолошката слика е стабилна, во ноември ќе се дозволи физичко присуство во училиштата

Читај повеќе

Над 30 милиони луѓе низ светот заразени со коронавирусот

Читај повеќе

За отворање на границите ќе се одлучува следната недела

Читај повеќе

Навални номиниран за Нобелова награда за мир

Читај повеќе

Оштетените штедачи од Еуростандард банка бараат закон за нивно обесштетување

Читај повеќе
  • play_arrow

Москва погодена од ураган

Читај повеќе