„Локдаун“ е зборот што ја одбележа годината

Collins Dictionary го прогласи „локдаун“ за збор на годината, објаснувајќи дека овој збор претставува заедничко искуство за неколку милијарди луѓе во 2020 година, пренесе BBC.

Според речникот, локдаун се дефинира како „наметнување строги ограничувања за патување, социјална интеракција и пристап до јавни простори“.

Лексикографите во текот на 2020 година регистрирале 250.000 повеќе користења на зборот „локдаун“ за разлика од минатата година, кога бил употребен само 4.000 пати.

Останати зборови користени оваа година се: социјална дистанца, коронавирус, самоизолација.

Од друга страна кратенката BLM (Black Lives Matter) забележа пораст на употреба за 581 проценти во однос на претходната година.

На листата е и зборот „Мегзит“, според примерот на Брегзит, користен за повлекувањето на британскиот принц Хари и неговата сопруга Меган Маркл од кралските должности.

реклама

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Колапс на системот ширум светот: Погодени банки, медиуми и компании, приземјени авиони

Read more

Фармацевт објасни кои лекови никогаш не треба да се земаат заедно

Read more

Чистка во Грција: Панично се собираат чадори и маси од плажите

Read more

Живот

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Read more

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Read more

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Read more

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Read more
 

Магазин

Како по природен пат да го намалите лошиот холестерол?

Читај повеќе

Полната Месечина на 21 јули носи турбуленции: Кој хороскопски знак ќе „пукне“?

Читај повеќе

Жените кои работат во ноќни смени се изложени на поголем ризик од канцер

Читај повеќе

Дали родителскиот инстинкт кај човекот е вроден?

Читај повеќе

Кардиолог објасни како телото страда при екстремни жештини

Читај повеќе
  • play_arrow

Летување во Југославија: Сиромашни, ама среќни

Читај повеќе

Редовниот секс го подобрува помнењето

Читај повеќе

Како да ги избегнете штетните последици од користењето клима-уред?

Читај повеќе

Лекови кои предизвикуваат алергиска реакција кога сте изложени на сонце

Читај повеќе