Лондон за прв пат украсен за Рамазан

Градоначалникот на Лондон Садик Кан го вклучи првото рамазанско осветлување во Лондон, во самиот центар на градот на Piccadilly Circus.

Ова е првпат еден европски град да биде вака украсен за Рамазан, со инсталација која содржи 30.000 светилки.

Легендарната улица Вест Енд ќе биде осветлена за месецот Рамазан, кој го слават муслиманите, вклучително и самиот градоначалник на Лондон. Припадниците на исламската вероисповед годинава ќе постат од 22 март до 21 април.

URL

Иницијативата беше предводена од непрофитната организација Ramadan Lights UK, која се собра да ја постави изложбата преку јавни донации.

„Како дете, патувањето во центарот на Лондон за да ги видам празничните светла беше годишно задоволство. Јас и сестра ми лежевме во автомобилот и ги гледавме светлата низ подвижниот покрив. Беше магично“, изјави основачот на организацијата, Ајша Десаи.

URL

Градот е украсен со пораки за среќен Рамазан, со светкави месечини и ѕвезди, додека избраниот концепт ги прикажува промените на месечината во текот на месецот Рамазан.

URL
Тагови
реклама

Голем месечен хороскоп за јуни: Три знака ќе добијат судбоносни шанси и понуди

Read more

7 знаци дека имате IBS - синдром на нервозно дебело црево

Read more

Зошто шишињата за вино не се 1 литар туку 0,75 литри?

Read more

Најдобриот рецепт за грчка компир салата

Read more

Живот

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Read more

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Read more

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Read more

East Gate Mall и групацијата LPP донираа матурски комбинации на социјално ранливи средношколци од Скопје

Read more
 

Магазин

Наједноставен рецепт за мрзлива пита со вишни

Читај повеќе

Ставањето тоалетна хартија во фрижидер повторно е во тренд

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто не треба да носите шорцеви во авион?

Читај повеќе

Како да ја остварите целта од ефикасни 10.000 чекори дневно?

Читај повеќе

Будистичка мудрост за заштита на среќата и душата: 3 ситуации кога треба да ги игнорирате луѓето

Читај повеќе

Што треба да знаете за витаминот Е?

Читај повеќе

Каков вкус има човечкото месо? Познатите канибали откриваат

Читај повеќе

Тест од 10 секунди открива од што се плашите во љубовта

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба редовно да јадете кељ

Читај повеќе