Лопес: Винисиус е персона нон грата во Памплона, Мајорка, Валенсија…

Една од главните теми во шпанските медиуми е односот помеѓу ѕвездата на Реал, Винисиус Жуниор и публиката ширум Шпанија, во која доминира зборот расизам. Интересна презентација на таа тема имаше поранешниот фудбалер на Барселона и Валенсија, а сега колумнист на As, Жерард Лопес.

„Навредите што ги доби во Валенсија не треба да се мешаат со провокативниот и дрзок однос кој фудбалерот го покажува на секој натпревар. Со таквиот однос по секој натпревар се зголемува листата на непријатели, без разлика дали се тоа ривали, судии или навивачи. Тој е персона нон грата во Памплона, Мајорка и сега во Валенсија“, пишува Жерард Лопес во колумната.

Во текстот, поранешниот репрезентативец изнесе теза, која добива сѐ повеќе поддржувачи, дури и кај навивачите на Реал Мадрид.

„Фудбалерот мора да размисли за своето однесување бидејќи ова вака ќе оди и во иднина, а тој на крајот ќе си замине, нешто што ниту Реал не го исклучува. Во ова сценарио, поради неговата пазарна вредност и придонесот во играта, гледам трејд за Мбапе како единствено решение. Такво решение би било најдобро за сите. На Флорентино Перезс би му се исполнила големата желба, додека од друга страна ПСЖ би добил ѕвезда која е во рангот на Мбапе, која не би правела проблеми во клубот“.

реклама

Свиркачи: ЦИА има заловено најмалку 9 НЛО-а, некои неоштетени

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Руски астролог открива кои ќе бидат најнесреќни хороскопски знаци во декември

Read more

Германците објавија листа на најквалитетни половни автомобили за 2024 година

Read more

Фудбал

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Read more

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Read more

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Read more

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Read more
 

Спорт

Портер: Јокиќ ми рече дека во Србија пие и по 6 пива

Читај повеќе

Македонија наредната сезона нема да има тим во Лигата на шампиони на ЕХФ

Читај повеќе

Вечерва во Скандинавија почнува женскиот Мундијал

Читај повеќе

Вонредно коло кај прволигашите: Нов пораз за Вардар, Тиквеш убедлив

Читај повеќе

Ново правило во фудбалот: Се воведува портокалов картон, ќе го покажува четвртиот судија

Читај повеќе

Норвешкото чудо сруши уште еден ЛШ рекорд

Читај повеќе

Пеналот за ПСЖ го разгневи фудбалскиот свет, легендите револтирани

Читај повеќе

Баерн за Вирц ќе го урне клупскиот рекорд

Читај повеќе
  • play_arrow

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Читај повеќе