Лош старт на Милан во 2023: Што се случува со италијанскиот шампион?

Фудбалерите на Милан катастрофално влегоа во 2023 година и со својата игра и резултати не се ни сенка на тимот кој минатата година ја освои шампионската титула наа Италија по 11 години чекање.

Милан синоќа доживеа нов, овојпат најтежок „шамар“ на гостувањето кај Лацио каде речиси сигурно згаснаа сите надежи за одбрана на титулата во Италија. „Росонерите“ имаат 12 бода помалку од Наполи, а како што играат сега, можно е оваа разлика наскоро да се зголеми на недостижна разлика.

Во само пет натпревари, во кои Милан не знаеше за победа, ја загуби шансата да освои три трофеи.

Сето ова доаѓа по изјавата на директорот Паоло Малдини во која потенцира дека нема потреба од засилувања бидејќи славниот клуб е конкурентен за четири трофеи.

„Во овој момент не ни се потребни засилувања. Сè уште играме во сите четири натпреварувања и во сите сме конкурентни за трофејот“, изјави Малдини пред нешто повеќе од еден месец и предизвика револт кај навивачите на Милан кои видоа дека се неопходни засилувања за да се одржи континуитетот.

Оттогаш, Милан испадна од Купот на Италија од Торино, го загуби италијанскиот Суперкуп од Интер, а потоа низа порази во Серија А го спуштија на неверојатни 12 бода од одбраната на титулата.

Останува само Лигата на шампионите. Иако овој клуб има седум титули и е втор најтрофеен клуб во Европа во најелитното натпреварување, со оглед на игрите кои денеска ги прикажува шампионот на Италија, тешко е да се очекува премин во четвртфиналето преку Тотенхем.

Тагови
реклама

Дијагнозата на рак повеќе не е смртна казна, 60% од случаите немаат јасна причина

Read more

Кина се закани дека ќе преземе акција откако САД го соборија балонот

Read more

Twitter пукна од смеа за фотката на Ендрју Тејт со коса

Read more

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Read more

Фудбал

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Read more

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Read more

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Read more

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Реал со автогол и промашен пенал падна на Мајорка

Читај повеќе
  • play_arrow

Наполи се прошета низ Специја и продолжи кон Скудетото

Читај повеќе

ВИП трибината на Маракана ќе го носи името на легендарниот Синиша Михајловиќ

Читај повеќе
  • play_arrow

Клоп по дебаклот со Вулс: Немам објаснување, немам зборови

Читај повеќе
  • play_arrow

Незапирливиот Јокиќ оствари нов трипл-дабл, трет во низа

Читај повеќе
  • play_arrow

Арсенал се сопна кај Евертон

Читај повеќе

Историски подиум за Грција во Светскиот куп во алпско скијање

Читај повеќе

Ивановски поразен на чекор до финалето во Монастир

Читај повеќе
  • play_arrow

Синоќа се случи еден од најспектакуларните нокаути досега

Читај повеќе