Лоша игра и пораз на ракометарите од Полска

Македонските ракометари со пораз стартуваа на квалификацискиот турнир за пласман на Олимписките игри во Рио де Жанеиро. Македонија, во првото коло на турнирот во Гдањск, загуби од домаќинот Полска 20:25 (9:13).

Македонија загуби од Полска, но не ги загуби шансите за пласман во Рио, но она што загрижува по поразот од домаќинот на турнирот во Гдањск е играта во двата правци.

Полјаците го контролираа натпреварот од првата до последната минута, отворија со 3-1, Македонија потоа со два брзи гола на Манасков израмни на 3-3 и тоа беше единствениот момент кога „црвено жолтите“ имаа нерешено со противникот.

Полска во 13-та минута стигна до четири гола предност (9:5), која без поголеми проблеми ја сочува до крајот на првиот дел.

Победникот беше решен практично на стартот на вториот дел, кога Полска во 33-та минута поведе со 17:11.

Кире Лазаров со осум гоови беше најефикасен во македонската репрезентација, а Стоилов и Ѓеоргиевски погодија по четири пати.

Обрван и неговите избраници немаат многу време за анализа на овој пораз, бидејќи денеска ги очекува најважниот меч на турнирот против Тунис. Тие во првиот меч славеа над Чиле со 35:29.

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

5 хороскопски знаци кои се родени за да се збогатат во животот

Како изгледал етничкиот состав на цела Македонија во 1905 година?

Со две ластичиња до убави велигденски јајца со нова шара

Ракомет

Вардар го доби дербито против Еурофарм Пелистер, блескаше голманот Томовски

Познати четвртфиналните двојки во Лигата на шампионите, тронот го брани Магдебург

Најдебелиот ракометар во светот има нов клуб, доаѓа во соседството

РФМ ќе ги награди сениорските селекции ако се пласираат на СП и ЕП

Зошто Пеп ги извади најдобрите изведувачи на пенали во продолженијата?

Де Роси ќе остане тренер на Рома и во следната сезона

Двајца играчи на Реал побарале да не шутираат пенал, едниот се плашел од Едерсон