Лоши навики поради кои постојано сте уморни

Уморот најчесто се должи на физичка и психичка исцрпеност предизвикана од напорна работа, но ако постојано сте уморни, без разлика на напорот во текот на денот, проблемот лежи на друго место.

Со осум часа работа во денот треба да имате доволно време да се наспиете и одморите и да може да се посветите и на приватните обврски и задоволства.

Но, ако чувството на умор не поминува, треба да ги преиспитате вашите навики и да видите каде грешите. Ако ги препознаете овие пет лоши навики кај себе, веднаш преземете нешто да ги смените и почнете да живеете подобро.

Нездрав и недоволен сон

За да бидете одморени и да му дадете шанса на телото да се регенерира потребни ви се осум часа непрекинат ноќен сон. Од спалната соба исфрлете ги сите гаџети и технолошки уреди (смартфон, таблет, лаптоп, телевизор) и оставете само будилник. Потрудете се да си легнувате и да станувате во исто време секој ден, за да поставите редовен ритам на спиење.

Не пиете доволно течности

Ако организмот е дехидриран, паѓа нивото на енергија. Не посегнувајте по кафе и храна секогаш кога ќе почне да ви паѓа концентрацијата, напијте се чаша вода и почекајте да се освежи вашето тело. Пијте најмалку 2 литри течности во текот на денот и одбегнувајте газирани и пијалаци со голема содржина на шеќери.

Нездрава исхрана

На вашето тело му е потребно „гориво“ за да може правилно да функционира. Внесете повеќе свежо овошје и зеленчук во исхраната, како и доволно протеини за енергија. Намалете го внесувањето на брза храна и тестенини и веднаш ќе ја забележите разликата.

Премногу шеќери

Ова се надоврзува на претходното. Храната богата со шеќер само привремено ви го подигнува нивото на енергија, но набрзо паѓа на толку ниско ниво што сте речиси неспособни да работите.

Стрес

Постојаното чувство на умор многу често е поврзано со стресот што го трпите секојдневно. Лоша навика е да го игнорирате стресот и да очекувате дека изворите на стрес и неговите последици ќе исчезнат сами од себе.

Обидете се да одвоите време за физичка активност, барем прошетка од 30-тина минути. Исклучете го мобилниот телефон и одморете од сѐ и од сите. Обидете се да медитирате, но најважно од сѐ, не си земајте сѐ при срце. Одберете ги „битките што ќе ги водите“, односно кои работи се важни за да потрошите нерви, време и енергија на нив.

Тагови
реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Здравје

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Read more

Лекари откриваат седум необични симптоми на рак

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе