Ловците на НЛО тргнаа кон Областа 51, војската на САД се мобилизира

Дојде денот за „напад“ на забранетата Област 51. Голема маса на луѓе веќе пристигнува во Невада, а војската на САД побара засилување за да се справи со овие ентузијасти.

Можеби Facebook им го избриша настанот „Storm Area 51, They Can’t Stop All of Us“, но ловците на вонземјани сепак пристигнуваат во околината на забранената област.

Два фестивала се организираат во Невада во чест на потрагата по вистината. Alienstock настанот се одвива во малото село Рејчел, додека во гратчето Хико се организира журка кај фамозниот Центар за вонземско истражување на кој настап ќе има и популарниот диџеј Пол Окенфолд.

Федералната администрација за авијација (ФАА) го затвори воздушниот простор околу целото подрачје околу Областа 51 поради страв од дронови кои ќе пробаат да влезат во забранетата област за да снимаат.

Локалните власти немаат доволно луѓе за да се справат со илјадниците посетители кои ќе доаѓаат, па војската на САД почна да носи нови единиците кои ќе бидат на готовс при евентуален обид на толпата да влезе во Областа 51.

„Воздухопловните сили го сфаќаат ова многу сериозно. Нашата држава има тајни и тие мора да се заштитат“, рече Дејвид Голдфејн, еден од главните во одбраната на Областа 51 кој со својата изјава за заштита на тајните само направи поголема беља.

реклама

Свет

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Read more

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Read more

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Read more

Протести против расизмот и во Канада

Read more

Вести

Идната недела треба да почне издавањето на картичките „Купувам домашно“

Читај повеќе

Стоби очекува олабавување на мерките за да го отвори археолошкиот локалитет и да ги реализира проектите

Читај повеќе
  • play_arrow

Трамп: Не може да бидеш број 1 на Земјата ако си број 2 во вселената

Читај повеќе

Мухамед Зеќири позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Состојбата се влошува: денеска дури 62 новозаразени

Читај повеќе
  • play_arrow

Се чека одговор од Комисијата за заразни болести – дали угостителите ќе бидат ослободени од обврската да ги легитимираат гостите

Читај повеќе

Папата ги повика светските лидери да даваат пари за истражување, а не за оружје

Читај повеќе

Стотици Африканци заразени со коронавирусот избегале од карантин

Читај повеќе

Македонец од Белгија раскажува: Пред да се заразам мислев COVID-19 е само обичен грип

Читај повеќе