LSD ја подобрува сексуалната функција, покажа најново истражување

Психоделичните искуства се поврзани со „засилена сексуална функција“, според првата научна студија за ефектите на психоделиците врз сексот.

Подобрувањата може да се забележат неколку месеци по психоделичното искуство предизвикано од земање магични печурки, LSD и други психоделици, според истражувањето објавено во списанието Scientific Reports.

Научниците од Центарот за психоделични истражувања на Кралскиот колеџ во Лондон анкетирале 261 лице, главно од САД, пред и по психоделично искуство.

Луѓето пријавиле подобрувања во низа области на сексуалната функција - вклучувајќи подобра комуникација со нивните партнери, чувство на поголемо задоволство со партнерот и нивниот изглед и „поголемо задоволство за време на сексот“ - дури и до шест месеци по нивното психоделично искуство, велат авторите.

„Веруваме дека ова е прва научна студија која ги истражува ефектите на психоделиците врз сексуалното функционирање“, рече Томазо Барба, водечки автор на студијата.

Нашите наоди сугерираат потенцијално позитивни ефекти за состојби кои негативно влијаат на сексуалното здравје, вклучително и клиничка депресија и анксиозност, рече Барба.

„Ова е особено важно имајќи предвид дека сексуалната дисфункција, често предизвикана од антидепресиви, често резултира со прекин на овие лекови и последователен релапс“.

Тие ја истакнуваат дополнителната потенцијална корист во третманот на депресијата, каде што психоделичните соединенија како што е псилоцибин (состојка во магичните печурки) потенцијално би можеле да помогнат да се избегне сексуалната дисфункција предизвикана од лекови - еден од најголемите несакани ефекти на постоечките стандардни антидепресиви.

реклама

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Read more

Наутро или навечер - кога е најдобро да земате витамин Д?

Read more

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Read more

Љубов и секс

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Read more

Секс на прв состанок: Дали е табу тема или се случува почесто отколку што мислите?

Read more

Дали постои љубов на прв поглед?

Read more

Не е крив само ретрограден Меркур: Зошто понекогаш сакаме да им се јавиме на бившите?

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Читај повеќе

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Читај повеќе

Најшармантните хороскопски знаци: Носат неодолива енергија

Читај повеќе

Како би изгледала Европа ако светското море се подигне за 100 метри?

Читај повеќе

Зошто не треба да се спие со отворени завеси?

Читај повеќе

Викенд хороскоп од 12 до 14 април за секој знак од зодијакот

Читај повеќе

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Читај повеќе

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Читај повеќе
  • play_arrow

Господ ми даде сила, ја фатив за уши и успеав да ја турнам, раскажува сточарот кој беше нападнат од мечка

Читај повеќе