ЛШ: Реал Мадрид чека на триумф против Ајакс за спас на сезоната

Три натпревари во седум дена на Сантијаго Бернабеу требаше да го одредат патот во кој се движи сезоната на Реал Мадрид. Претходните два резултираа во порази од Барселона, а овој последниот ќе одлучи дали „кралевите“ ќе ја продолжат борбата за одбрана на титулата од Лигата на шампионите.

Пораз од Ајакс за Реал Мадрид би значел предвремен крај на сезоната, без шанса да се бори за некоја од трите титули кои беа во игра.

Лигата на шампионите е единственото натпреварување кое им остана на играчите на Реал Мадрид, а задачата не ја прави ништо полесна ниту отсуството на Серхио Рамос, кој на првиот натпревар заработи жолт картон со кој доби автоматска суспензија, за потоа да признае дека го добил картонот намерно, па УЕФА му ја продолжи суспензијата за уште еден натпревар.

Ајакс не е наивен противник. Баш напротив, доколку холандскиот тим нападне од првата минута и остане концентриран до самиот крај, може да се надева на победа против Реал Мадрид. Но, проблемот за Ајакс лежи во негативата од првиот натпревар, кој го загуби со 1:2 на домашен терен.

Вториот натпревар вечерва е оној помеѓу Борусија Дортмунд и Тотенхем, во кој германскиот тим брка негатива од 3:0 од првиот натпревар. Слично како кај Реал Мадрид, и сезоната на Борусија Дортмунд полека паѓа во вода, откако тие ја прокоцкаа бодовната предност на табелата во Бундес лигата во однос на Баерн Минхен.

Во двата состави ќе недостасуваат играчи, но најзначајни се отсуствата на Лукас Пишчек (Борусија Д.) и Деле Али (Тотенхем). Хари Кејн се опорави од повредата порано отколку што се очекуваше и ќе може да настапи на гостувањето во Германија.

реклама

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Арнолд Шварценегер стана дедо

Read more

Фудбал

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Read more

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Read more

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Read more

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Read more

Спорт

Солскјер: Лига Европа е топ за младите играчи

Читај повеќе

Атлетико откри кои се заразените играчи, тимот сепак ќе игра во Лисабон

Читај повеќе

Фоланд: Не се плашиме, можеме да го исфрлиме Интер

Читај повеќе

Македонските претставници во Лига Европа ги дознаа противниците

Читај повеќе

Слатка одмазда: Лајк од Манџукиќ за отказот на Сари

Читај повеќе
  • play_arrow

Вилијан емотивно се збогува од Челси, навивачите огорчени од трансферот кај најголемиот ривал

Читај повеќе

Атлетико Мадрид потврди два случаи на зараза со коронавирус

Читај повеќе
  • play_arrow

Сите голови на Милан во сезоната 2019/20

Читај повеќе
  • play_arrow

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Читај повеќе