ЛШ: Реал Мадрид чека на триумф против Ајакс за спас на сезоната

Три натпревари во седум дена на Сантијаго Бернабеу требаше да го одредат патот во кој се движи сезоната на Реал Мадрид. Претходните два резултираа во порази од Барселона, а овој последниот ќе одлучи дали „кралевите“ ќе ја продолжат борбата за одбрана на титулата од Лигата на шампионите.

Пораз од Ајакс за Реал Мадрид би значел предвремен крај на сезоната, без шанса да се бори за некоја од трите титули кои беа во игра.

Лигата на шампионите е единственото натпреварување кое им остана на играчите на Реал Мадрид, а задачата не ја прави ништо полесна ниту отсуството на Серхио Рамос, кој на првиот натпревар заработи жолт картон со кој доби автоматска суспензија, за потоа да признае дека го добил картонот намерно, па УЕФА му ја продолжи суспензијата за уште еден натпревар.

Ајакс не е наивен противник. Баш напротив, доколку холандскиот тим нападне од првата минута и остане концентриран до самиот крај, може да се надева на победа против Реал Мадрид. Но, проблемот за Ајакс лежи во негативата од првиот натпревар, кој го загуби со 1:2 на домашен терен.

Вториот натпревар вечерва е оној помеѓу Борусија Дортмунд и Тотенхем, во кој германскиот тим брка негатива од 3:0 од првиот натпревар. Слично како кај Реал Мадрид, и сезоната на Борусија Дортмунд полека паѓа во вода, откако тие ја прокоцкаа бодовната предност на табелата во Бундес лигата во однос на Баерн Минхен.

Во двата состави ќе недостасуваат играчи, но најзначајни се отсуствата на Лукас Пишчек (Борусија Д.) и Деле Али (Тотенхем). Хари Кејн се опорави од повредата порано отколку што се очекуваше и ќе може да настапи на гостувањето во Германија.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Фудбал

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Read more

Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Read more

Родман со видео-порака до новиот напаѓач на Наполи

Read more

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Read more

Спорт

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Читај повеќе

Антиќ: МЗТ да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата

Читај повеќе

Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Читај повеќе
  • play_arrow

Родман со видео-порака до новиот напаѓач на Наполи

Читај повеќе

Ќерката на Џордан откри зошто го нема на социјалните мрежи

Читај повеќе

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Читај повеќе

УЕФА со забрана за лидерот во Турција за настап во ЛШ и ЛЕ

Читај повеќе
  • play_arrow

10 најскапи откази на фудбалски менаџери

Читај повеќе