ЛШ: Реал Мадрид чека на триумф против Ајакс за спас на сезоната

Три натпревари во седум дена на Сантијаго Бернабеу требаше да го одредат патот во кој се движи сезоната на Реал Мадрид. Претходните два резултираа во порази од Барселона, а овој последниот ќе одлучи дали „кралевите“ ќе ја продолжат борбата за одбрана на титулата од Лигата на шампионите.

Пораз од Ајакс за Реал Мадрид би значел предвремен крај на сезоната, без шанса да се бори за некоја од трите титули кои беа во игра.

Лигата на шампионите е единственото натпреварување кое им остана на играчите на Реал Мадрид, а задачата не ја прави ништо полесна ниту отсуството на Серхио Рамос, кој на првиот натпревар заработи жолт картон со кој доби автоматска суспензија, за потоа да признае дека го добил картонот намерно, па УЕФА му ја продолжи суспензијата за уште еден натпревар.

Ајакс не е наивен противник. Баш напротив, доколку холандскиот тим нападне од првата минута и остане концентриран до самиот крај, може да се надева на победа против Реал Мадрид. Но, проблемот за Ајакс лежи во негативата од првиот натпревар, кој го загуби со 1:2 на домашен терен.

Вториот натпревар вечерва е оној помеѓу Борусија Дортмунд и Тотенхем, во кој германскиот тим брка негатива од 3:0 од првиот натпревар. Слично како кај Реал Мадрид, и сезоната на Борусија Дортмунд полека паѓа во вода, откако тие ја прокоцкаа бодовната предност на табелата во Бундес лигата во однос на Баерн Минхен.

Во двата состави ќе недостасуваат играчи, но најзначајни се отсуствата на Лукас Пишчек (Борусија Д.) и Деле Али (Тотенхем). Хари Кејн се опорави од повредата порано отколку што се очекуваше и ќе може да настапи на гостувањето во Германија.

реклама

Фудбал

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Read more

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Read more

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Read more

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Read more

Спорт

  • play_arrow

Мората се врати во Јувентус, ќе зема 7,5 милиони евра по сезона

Читај повеќе
  • play_arrow

Алисон е голманот кој му ја прекина пенал серијата на Жоржињо

Читај повеќе

Властите открија: Суарес мамел на испитот по италијански јазик

Читај повеќе

Плејмејкерот на Работнички позитивен на COVID-19

Читај повеќе

Алтобели: Видал ви е топ, продајте го Ериксен, задржете ги Перишиќ и Наинголан

Читај повеќе

Мурињо: Кејн мора да игра против Лејтон Ориент и Шкендија

Читај повеќе
  • play_arrow

Тампа со тесна победа израмни во финалето против Далас

Читај повеќе

Ракитиќ: Не бевме блиски пријатели со Меси

Читај повеќе
  • play_arrow

Сити славеше на незгодното гостување кај Вулвс

Читај повеќе