ЛШ: Роналдо погоди против Ајакс, Барселона обезбеди гостинска победа

Кристијано Роналдо не му прости ниту на Ајакс – тој беше стрелец на првиот гол на натпреварот и му донесе на Јувентус многу важен гостински погодок во пресрет на реваншот, кој се игра во Торино.

Иако не победи, сепак тимот на Ајакс воопшто не треба да се срами од својата синоќешна претстава. Одличната игра на младите играчи во тимот за малку ќе им донесеше победа, но за жал Јувентус во своите редови го имаше Роналдо.

Во составот на Ајакс има неколку млади играчи кои изгледаат како првокласни таленти, а синоќа публиката беше импресионирана од Френки де Јонг, кој беше буквално насекаде низ теренот. Желбата на фудбалерите на холандскиот клуб беше преголема и не им дозволи да загубат, иако по првото полувреме губеа со 1:0 благодарение на голот на Кристијано Роналдо.

Роналдо го постигна неговиот 24-ти гол во четвртфиналињата од Лигата на шампионите, со што има повеќе голови во оваа фаза на натпреварувањето од Лионел Меси и Раул Гонзалес заедно – тие заедно имаат 20 гола.

Сепак, второто полувреме донесе поголема неизвесност, а Ајакс целосно се врати во натпреварот. Недостатокот од концентрација кај одбраната на Јувентус резултираше во отворен простор за Давид Нерес, кој ја затресе противничката мрежа и му донесе израмнување на неговиот тим. Тоа беше и конечниот резултат.

Во вториот натпревар од вечерта, Барселона на гостински терен го совлада тимот на Манчестер Јунајтед со 1:0. Лионел Меси беше невообичаено тивок, а единствениот гол на натпреварот му беше припишан на Лук Шо, кој ја сврте топката кон голот по ударот со глава на Луис Суарез.

Реваншите на овие натпревари се на програмата веќе следната недела, на 16 април.

реклама

90 проценти од новозаболените во Скопје потекнуваат од 15 фамилии

Read more

Мухамед Зекири со сопругата и ќерката се хоспитализирани со COVID-19

Read more

Објавено уште едно видео од бруталното однесување на полицијата кон Џорџ Флојд

Read more

Над 110 нови случаи на COVID-19, најмногу во еден ден досега

Read more

Фудбал

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Read more

Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Read more

Родман со видео-порака до новиот напаѓач на Наполи

Read more

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Read more

Спорт

Среќен роденден, Комити!

Читај повеќе

Шампионот Вардар го смени официјалното име

Читај повеќе

ФФМ се премисли: Прогласен крај на фудбалското првенство

Читај повеќе

Антиќ: МЗТ да сфати дека ова е тимски спорт и дека не е сам во лигата

Читај повеќе

Диего Коста се спаси од затворска казна за даночна измама

Читај повеќе
  • play_arrow

Родман со видео-порака до новиот напаѓач на Наполи

Читај повеќе

Ќерката на Џордан откри зошто го нема на социјалните мрежи

Читај повеќе

Последниот скрининг откри позитивен во Тотенхем

Читај повеќе

УЕФА со забрана за лидерот во Турција за настап во ЛШ и ЛЕ

Читај повеќе