Љубов или навика: Проверете дали уште има емоции во вашата врска

Без разлика дали сте во неколкугодишна или кратка љубовна врска, од клучна важност е меѓу вас и партнерот да не престанат да горат емоциите.

Проверете дали уште има љубов меѓу вас или врската станала навика и обврска меѓу двајца добри пријатели. Ова се клучните знаци дека емоциите уште се силни во врската и она што го имате е љубов, а не навика.

Водите долги разговори

Комуникацијата е клучна за секоја врска. Дали разговарате за работата, за семејството или за емоциите, сеедно, важно е да комуницирате. Искреното искажување на своите мисли, чувства, стравови и надежи и сослушувањето на партнерот ќе ве направи поблиски и ќе чувствувате поголема интимност во врската.

Несогласувањата ги решавате заедно

Проблемите, мали и големи, се дел од секоја врска. Меѓутоа, наместо да бегаат од проблемите и да ги избегнуваат соочувањата, двојките кои се во цврста врска ќе се обидат со заеднички сили и за заедничко добро да ги надминат, без да си префрлаат вина и да „прогласуваат“ победник во расправијата. Кога се расправаат, се борат да останат заедно, а не да бидат во право.

Секој има право на мислење и став

Разликите во мислења се она што нѐ прави единствени, самостојни, свои. Не мора и не може да се согласувате со сите мислења и ставови на партнерот, ни тој со вашите. Доволно е да ја уважите и ако ве засега вас или врската, да најдете средина или да направите компромис, без да биде поткопана личноста и индивидуалноста на едниот, односно на другиот.

Почитта како темел на секоја врска

Го почитувате партнерот и тој вас. Си оставате простор за личен развој и разонода бидејќи си верувате дека тоа ќе ве направи подобри личности и подобри партнери.

Во добро и зло

Секоја врска има подеми и падови. Ако во најтешките моменти сте биле тука еден за друг, а радосната вест сакате прво да ја споделите еден со друг, тоа значи дека љубовта меѓу вас е силна и способни сте да ја ставите саканата личност пред себе кога е тоа потребно.

реклама

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Read more

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Read more

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Љубов и секс

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Read more

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Read more

Како мастурбацијата влијае на здравјето?

Read more

Пет работи што мажот ги прави за време на секс, а кои покажуваат дека те сака

Read more

Магазин

Зошто некои луѓе минуваат со полесни симптоми, а други се борат за живот?

Читај повеќе

Пет најчести лаги кои жените ги кажуваат за сексот

Читај повеќе
  • play_arrow

Бил Гејтс: Пандемијата за богатиот свет ќе заврши до 2021, за другите подоцна

Читај повеќе
  • play_arrow

Здраво и вкусно: Осум рецепти за врап со туна и пилешко

Читај повеќе
  • filter

Највисокиот монтажен облакодер во светот се гради во Сингапур

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите по секое вежбање за да стопите двојно повеќе масни наслаги?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Читај повеќе

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Читај повеќе