Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

Луѓето кои внесуваат повеќе млечни масти во исхраната имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние кои ги консумираат во помала мерка, покажува новата студија која испитува некои од најголемите потрошувачи на млечни производи во светот.

Меѓународен тим научници ја проучуваше потрошувачката на млечни маснотии на 4.150 60-годишници во Шведска - земја со едно од највисоките нивоа на производство и потрошувачка на млечни производи во светот. Тие го мереле нивото на одредени масни киселини во крвта, а потоа во наредните 16 години следеле колку од нив имале срцев или мозочен удар, како и колку од нив починале.

По статистички приспособување за други познати фактори на ризик за кардиоваскуларни заболувања, вклучително и возраста, приходот, начинот на живот, навиките во исхраната и други болести, истражувачите откриле дека оние со високо ниво на масни киселини, што укажува на висок внес на млечни масти, имале најмал ризик од кардиоваскуларни заболувања болест, како и еднаков ризик од смрт од сите причини.

Тимот потоа го потврди своето откритие со проучување на 17 други студии во кои беа вклучени речиси 43.000 луѓе од САД, Данска и Велика Британија.

„Нашето истражување сугерира дека млечните маснотии немаат никаква штета“, рече еден од авторите на студијата, Мати Марклунд.

„Всушност, откривме дека оние со највисоко ниво на млечна маснотија имале најмал ризик од кардиоваскуларни заболувања. Овие врски се многу интересни, но потребни ни се дополнителни студии за подобро разбирање на целосното влијание на млечните масти и млечната храна врз здравјето“, додаде тој.

Кети Триу, истражувач во Институтот Џорџ, рече дека потрошувачката на некои млечни производи, особено ферментираните, претходно била поврзана со придобивките од срцето.

Млечните производи се богати со хранливи материи

„Сѐ повеќе докази сугерираат дека влијанието на млечната храна зависи од видот, а не од содржината на маснотии. Нашата студија сугерира дека намалувањето на млечните маснотии или целосно избегнување на млечни производи можеби не е најдобриот избор за здравјето на срцето“ истакнува Триу.

Млечната храна може да биде богата со заситени масти, а исто така е богата со многу други хранливи материи и може да биде дел од здрава исхрана.

„Меѓутоа, другите масти како оние што се наоѓаат во морска храна и ореви и други тропски растителни масла може да имаат поголеми здравствени придобивки од млечните масти“, додава Триу.

Брајан Пауер од ирскиот институт за технологија Слиго вели дека студијата охрабрува да го преиспитаме она што мислиме дека го знаеме за храната и болестите.

„Млечните производи не треба да се избегнуваат“, рече тој за CNN.

Истражувањето е објавено во списанието PLOS Medicine.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе