Луѓето кои си легнуваат доцна имаат зголемени ризици од болести

Луѓето кои остануваат будни доцна навечер и се будат доцна наутро се изложени на поголем ризик од развој на хронични болести како дијабетес тип 2 или срцеви заболувања, откри нова студија објавена во Experimental Physiology.

Студијата откри дека телата на луѓето кои спаѓаат во оваа категорија имаат послаба способност да согоруваат маснотии, односно полесно таложат масни наслаги.

Од друга страна, оние кои се будат рано имаат поголема веројатност да ги користат мастите како извор на енергија и обично се физички поактивни во текот на денот.

Што значи сето тоа?

Истражувачите велат дека „ноќните птици“ може да имаат зголемен ризик од дијабетес тип 2 и срцеви заболувања. Но, само затоа што претпочитате да останете будни до доцна навечер, не значи дека сигурно ќе ги имате овие здравствени проблеми.

Според Стивен Малин, вонреден професор по метаболизам и ендокринологија на Универзитетот Рутгерс, познавањето на преференциите за спиење е важно бидејќи помага да се водат одлуки за здрав начин на живот за да се промовира намалување на ризикот од болести.

„Се надевам дека овие наоди даваат физиолошко објаснување за тоа зошто луѓето се изложени на зголемен ризик од болести“, изјави Малин за Health. „За возврат, луѓето можат да преземат неопходни чекори за да бидат физички активни, да јадат балансирана исхрана во текот на денот, да избегнуваат оброци доцна навечер и да се обидат да си легнуваат порано за да функционираат следниот ден“, вели  Малин.

Што препорачуваат експертите?

- редовно вежбање и движење во текот на денот, балансирана исхрана, избегнување стресни активности, чувајте ги мобилните или таблетите надвор од спалната соба.

Тагови
реклама

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Read more

Што се случи со Месут Озил?

Read more

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Read more

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Read more

Здравје

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Read more

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Read more

Како кивито делува во борбата со запек?

Read more

Пет јасни знаци дека мора итно да почнете со слабеење бидејќи ви е загрозено здравјето

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Рецепт на денот: Мисиркини гради во сос од вино

Читај повеќе

Кои се најчестите повреди за време на секс?

Читај повеќе

Археолози ја открија првата кафеана во светот – стара е 5.000 години

Читај повеќе

Еликсир на младоста: Која храна го поттикнува создавањето колаген?

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за февруари: За кој знак е поволно време за почнување бизнис?

Читај повеќе

Важен симптом на рак на јајниците кој често се занемарува

Читај повеќе

Четири проблеми на кои жените најчесто се жалаат кај брачен терапевт

Читај повеќе
  • play_arrow

Неколку причини зошто треба да одгледувате растенија во вашиот дом

Читај повеќе

Каков совет би им дал гинеколог на паровите кои се мачат со неплодност?

Читај повеќе