Луѓето не знаат што да прават со нилските коњи на Пабло Ескобар

Кога беше на врвот на моќта нарко-босот Пабло Ескобар набави нилски коњи за неговата приватна зоолошка градина во Колумбија. Четири децении подоцна, џиновските животни слободно се размножуваат, но никој не знае што да прави со нив.

Во 80-тите и 90-тите години на минатиот век Ескобар направи зоолошка на неговиот ранч меѓу Меделин и Богота. Тој беше убиен во 1993 година, а ранчот е напуштен. Некои од егзотичните животни како зебрите беа преселени во други зоолошки, но немаше место за агресивните и тешки нилски коњи.

Ветеринарот Карлос Валдерама за себе може да каже дека е првиот човек во светот кој кастрирал див нилски коњ. Сето ова се случува во Колумбија, илјадници километри далеку од Африка, татковината на нилските коњи. Видовите кои човекот ќе ги насели таму каде што не им е местото можат да ги загрозат природните системи, но и луѓето.

Сега никој не знае што да прави со нилските коњи. Локалната власт вели дека на слобода се меѓу 65 и 80 нилски коњи. За десет години би можеле да бидат дури и 150, бидејќи добро им е во Колумбија и се размножуваат без проблеми.

Дури и во Африка нилските коњи немаат природни непријатели. Во Колумбија најопасни диви животни се јагуарите, но тие немаат шанси против нилските коњи. Проблем се за луѓето, локалните рибари се жалат дека нилските коњи не им даваат да пријдат до водата, а селаните велат дека им ги убиваат домашните животни. Блиските села се во паника.

Џонатан Шеран е биолог од Универзитетот Калифорнија во Сан Диего. Тој го истражи влијанието на нилските коњи врз природата во Колумбија и вели дека овие животни произведуваат премногу од сè – од измет па до останати супстанци.

Зоолошките не ги сакаат нилските коњи бидејќи се претешки, чинат премногу и заземаат простор. Нивниот транспорт во Африка не е реална опција, бидејќи африканските земји одбиваат увоз поради можни зарази.

Останува масовното убивање животни. Но, луѓето се против тоа. Во 2009 година војската мораше да убие еден агресивен нилски коњ, па следеа јавни протести. Валдерама вели дека сите мислат дека овие животни се симпатични како од цртаните филмови, но локалните сточари не се баш одушевени од нивните соседи.

Според Давид Ечевари, идеално решение би било резерват за овие животни во кој би се спроведувала ефективна контрола на размножување, но за тоа е потребна меѓународна финансиска поддршка. Засега оваа опција е во мирување поради затворените граници од пандемијата со COVID-19.

Во меѓувреме, наследството од Ескобар без проблеми се размножува.

реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Советот на Европа предупреди за биотероризам по пандемијата на COVID-19

Read more

Силна бура ја погоди Австралија

Read more

Чек дис аут

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Она кога очајнички се обидуваш да останеш присебен

Read more

Куче-робот носи овци на пасиште

Read more

Видео коешто докажува дека мачките се бестрашни

Read more

Магазин

  • play_arrow

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе