Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

На социјалните мрежи се шири фотографија од една од најубавите плажи во светот - заливот Навагио во Грција, а многумина се разочараа откако го видоа количеството отпад што го оставаат туристите.

Плажата Навагио се наоѓа во истоимениот залив, кој е украсен со бели карпи и тиркизни нијанси на синото Јонско Море, а до неа може да се стигне само со брод.

Се наоѓа на островот Закинтос, а важи за „заштитно лице“ на разгледниците и привлекува огромен број туристи. Но, туристите и гужвите кои таму преовладуваат во текот на летото имаат негативна страна.

Неодамнешната фотографија од оваа идилична локација ги разочара корисниците на социјалните мрежи поради количината на ѓубре што несовесните туристи го оставаат таму.

Екологот Михалис Бакас ја објави фотографијата на својот Facebook профил и се запраша како може туристите да бидат толку несовесни.

„Грчко лето 2022. Не можам да разберам како можеш да платиш за да одиш на една од најубавите плажи во светот на неколку часа и да го оставиш ѓубрето таму“, напиша тој.

Ελληνικό καλοκαίρι 2022.. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να πληρώνεις για να πας για λίγες ώρες σε μια απο τις...

Posted by Μιχάλης Μπάκας on Monday, August 8, 2022

Шефот на островот Никитас Аретакис за локалните медиуми објасни дека до неодамна плажата била во надлежност на општината и дека тие го отстранувале ѓубрето, но тоа веќе не е така и дека тоа не е нивна одговорност.

Тагови
реклама

Бритни Спирс повторно се разголи на Instagram, обожавателите се загрижени

Read more

Анален секс за почетници: 13 прашања кои секогаш сте сакале да ги поставите

Read more

Колапс на доларот: Многумина го предвидуваат, но никако да се случи

Read more

Картаполов без кочници: Кажете што се случува на фронтот, Русите не се глупави

Read more

Чек дис аут

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Read more

15 најопасни спортски арени во светот

Read more

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Read more

Инстант карма, фејл компилација

Read more
 

Магазин

Осаменоста може да ве убие, тврдат научници

Читај повеќе
  • play_arrow

Китови-убијци снимени во лов на голема бела ајкула

Читај повеќе

Зошто треба почесто да јадете сладок компир?

Читај повеќе
  • play_arrow

15 најопасни спортски арени во светот

Читај повеќе

Видови храна кои при замрзнување го губат хранливиот квалитет

Читај повеќе

Каков тренинг да изберете во зависност од возраста?

Читај повеќе
  • play_arrow

Тату артисти открија кој подобро поднесува болка - мажите или жените

Читај повеќе

Реагирајте навреме: Шест симптоми на рак на дојка кои не треба да ги игнорирате

Читај повеќе
  • play_arrow

Идеја за ручек: Пржено бело месо со компири

Читај повеќе