Луѓето со дијабетес тип 1 имаат поголем ризик од смрт ако се заразат со коронавирус, отколку оние со тип 2

Според најновото истражување на британската Национална здравствена служба (NHS), веројатноста за смртен исход при зараза со COVID-19 е поголема кај болните од дијабетес тип 1, отколку кај оние со дијабетес тип 2.

Во извештајот од истражувањето исто така се наведува дека речиси секој трет пациент кој починал од коронавирус во британските болници бил дијабетичар, објави The Guardian.

Возраста сепак е клучен фактор
 
За оние со дијабетес тип 1, автоимуниот облик на болеста, веројатноста за смрт ако се заразат со коронавирус е 3,5 пати поголема отколку за оние со дијабетес тип 2. Од друга страна, за луѓето со дијабетес тип 2 заболувањето е тесно поврзано со прекумерната тежина, па за нив ризикот од смртност ако се заразат со коронавирус е двапати поголем отколку кај луѓе кои не боледуваат од дијабетес.
Девет од десет дијабетичари имаат дијабетес тип 2, а голем дел од нив имаат прекумерна тежина.

Возраста сепак се смета за клучен, одлучувачки фактор за ризикот од смртност кај лицата заболени од дијабетес од кој било тип, ако се заразат со коронавирус. Според најновите податоци од NHS, помладите лица со дијабетес имаат многу низок ризик од смртен исход во споредба со дијабетичарите постари од 40 години, а посебно во споредба со оние над 60 години.

Бактериските инфекции се почести и со потешка форма кај дијабетичарите

Досега во британските болници од COVID-19 починале 7.466 лица со дијабетес тип 2 и 365 со тип 1.

„Бактериските инфекции се почести и со потешка форма кај дијабетичарите. Повисокиот ризик од смртен исход по зараза со коронавирусот најверојатно не е поврзан со самиот вирус, туку станува збор за тоа дека секоја тешка инфекција може да предизвика проблеми во контролирањето на инсулинот“, вели доктор Џон Коен од Медицинскиот факултет за Брајтон и Сасекс.

„Затоа, пациентите со дијабетес најверојатно не се изложени на поголем ризик од зараза со COVID-19, но имаат поголем ризик да развијат посериозни симптоми во случај на зараза“, додаде тој.

реклама

„Исцелител“ вечерва премиерно на МРТ

Read more

Повторно раст на новозаболени од COVID-19, да се почитуваат препораките

Read more

Во најдлабокиот рудник во светот заразени 164 рудари со коронавирус

Read more

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Здравје

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Read more

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Read more

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Read more

Како да препознаете емоционално прејадување?

Read more

Магазин

  • play_arrow
  • filter

Ден на младоста: Празник, штафета и слет

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

[Дигитален Моден викенд Скопје] Од блогерка, дизајнерка до стилистка – Дани Ѓуровска ги состави стајлинзите за Guess

Читај повеќе

Кинеска вакцина против COVID-19 испитана врз луѓе е безбедна и ефикасна

Читај повеќе
  • play_arrow

Мезе на денот: Потпечени лепчиња со лук и моцарела

Читај повеќе

Рамазан Бајрам се слави под маски и во најтесното семејство

Читај повеќе

Тајланд почна со тестирање вакцина против COVID-19 врз мајмуни

Читај повеќе

Сите сме донори доколку не се изјасниме поинаку, но во суштина сепак семејството го дава последниот збор

Читај повеќе

Филипче: Срцето на една сакана мајка и сопруга сега чука тука во градите на Иван и тој го почнува неговиот втор живот

Читај повеќе
  • play_arrow

Instagram кралица: Овошна пица

Читај повеќе