Луѓето со една крвна група се многу отпорни на повеќето болести

Луѓето со една крвна група се издвојуваат од останатите. Станува збор за крвна група 0, која може да им даде крв на сите други групи, но може да прими само крв од својата група. Но, ова е факт што го знаат повеќето луѓе, а тоа не е сѐ што ја прави оваа крвна група посебна и различна од другите.

Имено, според најновите медицински истражувања, откриено е дека луѓето со оваа крвна група се во подобро здравје благодарение на нивната неверојатна отпорност. Истражувањата покажаа дека крвната група 0 е онаа која е посилна од другите, а докажано е дека луѓето со оваа крвна група имаат помал ризик да заболат од кардиоваскуларни болести, како што се мозочен и срцев удар.

Исто така, ретко имаат проблеми со меморијата, а во многу помалку случаи се разболуваат од одредени видови на рак, како што е ракот на панкреасот или желудникот. Поради отпорноста на споменатите болести, логично, луѓето со крвна група 0 живеат во просек подолго од другите луѓе. Засега е пронајдена само една причина зошто е тоа така.

Значи, крвната група 0 е најздрава бидејќи крвта од овој специфичен тип содржи помалку молекули кои предизвикуваат згрутчување на крвта, а знаеме дека згрутчувањето на крвта е најголемата причина за срцеви и мозочни удари. Имајќи предвид дека она што е добро за срцето е добро и за мозокот, тоа значи дека луѓето со крвна група 0 имаат помал ризик од ментални болести.

Тагови
реклама

20-годишниот Томас Метју Крукс е атентаторот на Трамп, Тајната служба го застрела

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Read more

Грција почна жестоко да казнува за прекршување правила на плажите

Read more

Живот

Благодарение на еден трик засадените домати ќе имаат повкусни и поголеми плодови

Read more

Уран и Марс носат проблеми: Астро прогноза до крајот на јули

Read more

За прв пат достапен дел од Бакингемската палата за посетители: Koja е цената за влез?

Read more

Опасен TikTok тренд ветува идеално исончан тен

Read more
 

Магазин

Што ни се случува во телото ако цел ден сме под клима?

Читај повеќе
  • filter

Која Џорџа Мелони си денес?

Читај повеќе

Кои пијалаци го замастуваат црниот дроб?

Читај повеќе

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Читај повеќе
  • play_arrow
Четири лесни рецепти за вкусен киш

4 лесни рецепти за вкусен киш

Читај повеќе

Малите ноќни закуски по 21 часот може да бидат лоши за вашето здравје

Читај повеќе

Паста карбонара со маслинки

Читај повеќе
  • play_arrow

Иранска реклама од 70-тите

Читај повеќе

Четири намирници кои всушност ви помагаат да изгубите тежина

Читај повеќе