СЕРИЈА А 2020/21

Лукаку: За Конте би се борел до смрт

Белгискиот колос си ја спаси кариерата со доаѓањето во Интер, а токму на тренерот Антонио Конте му е најблагодарен и за него би сторил буквално сѐ.

Летото 2019 година Ромелу Лукаку го напушти Манчестер Јунајтед по само двегодишен престој и пристигна во Интер на барање на Антонио Конте. Просечните игри во црвениот дрес Белгиецот веднаш ги остави зад себе етаблирајќи се како расен голгетер во Серија А.

„За Конте би се борел до смрт. Не можев да му се придружам во Челси, но секогаш велев дека ќе играм за него кога ќе го напуштам Манчестер Јунајтед“, вели Лукаку за La Tribune.

Во Интер Лукаку веднаш покажа друго лице од она под кое стана препознатлив во Манчестер. Открива дека за тоа е заслуже еден совет од италијанскиот стратег.

„Конте многу отворено ми кажа: 'Доколку не работиш на тренинзите - нема да играш. Есенцијално е да знаеш како да играш и кога си завртен со грб кон голот'. Многу е важно да запознаете луѓе кои ќе ви ја говорат апсолутната вистина за да ви помогнат да се подобрите“, додаде напаѓачот со потекло од Конго ДР.

Викендов Интер стана шампион на Серија А, а за Лукаку ова е само втор трофеј во кариерата откако пред 11 години стана шампион на Белгија со Андерлехт.

„Помислив дека ќе биде или сега или никогаш. Во кариерата можете да постигнете и 500 голови, но доколку на крајот не победите бадијала ви е сѐ. Ланската сезона беше исто така добра, но оваа е најдобрата во мојата кариера. Преубаво е и се надевам дека вака ќе продолжиме. Сакам на сите да им се заблагодарам, навистина сум пресреќен“, заврши тој.

реклама

Како Израел со децении ја презема територијата на Палестина?

Read more

Интересот за вакцинација се зголемува, вчера вакцинирани 14.976 граѓани

Read more

Ескалираа судирите меѓу Израел и Хамас, најмалку 40 мртви

Read more

Кладилничарски идиот на денот

Read more

Фудбал

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Read more

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Read more

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Read more

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Read more
 

Спорт

Сепак крај на сезоната за Ибра, но се враќа за ЕУРО

Читај повеќе

Гечевски: Наша чест и обврска е да се запамети името на Буштур

Читај повеќе

Пех за Холандија: Ван Дајк сам се повлече од ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Куман: Не е својствено за Барсa да прими три гола во едно полувреме

Читај повеќе
  • play_arrow

Солскјер му ја честиташе шампионската титула на Манчестер Сити

Читај повеќе

Франција не го сака, Лапорт ќе игра за Шпанија на ЕУРО

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемите рекордери во историјата на Лигата на шампиони

Читај повеќе

Пиоли: Милан сѐ уште ништо нема постигнато

Читај повеќе

Борба сепак ќе има: Потврден боксерскиот спектакл Фјури – Џошуа

Читај повеќе