Лукашенко: Ни понудија пакт за ненапаѓање со Украина

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави во вторникот дека од него било побарано да склучи пакт за ненапаѓање со Украина, објави државната новинска агенција Belta, пренесува Reuters.

Александар Лукашенко, близок соработник на рускиот претседател Владимир Путин, ја обелодени наводната понуда на состанокот со владините претставници и безбедносните сили, каде што исто така ја обвини Украина дека му дозволува на Западот да ја користи нејзината територија за обука и вооружување милитанти кои би можеле да ја дестабилизираат ситуацијата во Белорусија.

„Бараат од нас да не влегуваме во војна со Украина под никакви услови, да не ги преместуваме нашите војници таму. Предлагаат да склучиме пакт за ненапаѓање“, рече Лукашенко, пренесе Belta.

Од неговата изјава не е јасно дали Украина или Западот ја дале наводната понуда, пишува Reuters.

Киев не ги коментираше наводите на Лукашенко, а претходно украинските власти предупредија дека Русија може повторно да започне офанзива на северот на Украина од Белорусија.

Кремљ одби „засега“ да коментира дали Лукашенко ќе разговара со Путин за наводната понуда.

Минск ѝ дозволи на руската војска да ја искористи белоруската територија за да изврши инвазија на Украина на 24 февруари минатата година.

Меѓутоа, белоруските војници засега не учествуваат во војната, но се интензивира заедничката воена обука на белоруските војници со руските сили стационирани во Белорусија.

Лукашенко, исто така, ја обвини Украина во вторникот дека засолнила милитанти на нејзина територија кои би можеле да учествуваат во наводниот долгорочен план на Западот за дестабилизација на Белорусија.

„Не знам што им требаше тоа на Украинците“, рече Лукашенко. Тој додаде дека белоруските сили ќе одговорат силно на секоја закана за ред во земјата.

реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Свет

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Read more

„Најопасната жена во Европа“ значително „омекна“ во првите 100 дена на власт

Read more

'Ндрангета на удар: Уапсени 56 мафијаши, конфискуван имот вреден 250 милиони евра

Read more

Непроспиена ноќ во Украина – Русите извршија масовен напад

Read more
 

Вести

Приведени пет лица кои сексуално злоупотребувале малолетничка од Велес и снимале порнографски материјал

Читај повеќе

Спасовски: Апелирам да не се блокираат патишта, на мирно и достоинствено чествување

Читај повеќе

Два вагони-цистерни со фосфорна киселина се излизгаа во Зајечар

Читај повеќе

Снег паѓа речиси низ цела земја, на Шапка најмногу наврна - 83 сантиметри

Читај повеќе

Се самоуби велешанец кој тешко повреди девојка, таа се бори за живот на Клинички

Читај повеќе

Облачно и студено со повремени врнежи од дожд и снег

Читај повеќе

Ковачевски: Нема да има ценовен шок до крајот на 2023 година

Читај повеќе

Единаесет загинати и исто толку повредени во ракетниот напад во Украина

Читај повеќе

Ќе се реконструираат сите споменици од НОБ

Читај повеќе