Лукашенко со декрет го забрани зголемувањето цени во Белорусија

Б.С.Б.
/ 06.10.2022 / 18:26

Белорускиот претседател Александар Лукашенко со декрет го забрани зголемувањето на цените во неговата земја. Оние кои ќе го прекршат декретот, ќе се соочат со „итно апсење и кривично гонење“.

„Од 6 октомври се забранети какви било покачувања на цените. Забранети!“, подвлече Лукашенко, пренесе државната новинска агенција Белта.

Не од утре, туку од денеска, нагласил белорускиот претседател.

Лукашенко не ја исклучи целосно можноста во иднина да има потреба од пораст на цените во некои области. Но, тоа само со официјално одобрување за такво нешто. Според Бирото за национална статистика, инфлацијата во Белорусија беше 17,9 отсто во август во споредба со истиот месец минатата година.

Особено е забележан остар раст кај цените на храната.

Стапката на инфлација може да се зголеми до 19 отсто до крајот на годината, предвидуваат дел од белоруските економски експерти.

реклама

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Како правилно се јаде јапонско јаболко?

Read more

Ретрограден Меркур им ги враќа бившите на 4 хороскопски знаци

Read more

НАЈДИ МЕ - Систем за рано предупредување за исчезнати деца во Македонија

Read more

Свет

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Read more

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Read more

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Read more

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Read more
 

Вести

Ловци ја бараат Вања и на непристапни места: МВР ја бара во градот, ние надвор од него

Читај повеќе

Проекција на документарниот филм The Hip-Brainstorm на Јане Алтипармаков во Струмица

Читај повеќе
  • filter

Клиника Жан Митрев додели 80 ваучери за бесплатни педијатриски прегледи за новородечињата од Општина Центар

Читај повеќе

Моќен милијардер ја поддржа главната соперничка на Трамп за изборите

Читај повеќе

Наплатните пунктови на „Водовод“ во Сарај, Шуто Оризари и Лисиче, нема да работат денес и утре

Читај повеќе

Ердоган: Израел мора да биде одговорен за воените злосторства во Газа

Читај повеќе

Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Читај повеќе

Ловечката Федерација на Македонија се вклучува во потрагата по Вања Ѓорчевска

Читај повеќе

Официјално: Сопругата на Кирил Буданов била отруена

Читај повеќе