Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Лукот е една од најздравите намирници чии чудесни лековити својства создаваат неверојатни здравствени придобивки. Луѓето го користеле уште од античко време за лекување на многу здравствени проблеми.

Познато е дека старите Египќани за време на изградбата на пирамидите често им давале на своите робови лук за да бидат во добра состојба. Содржи околу 400 активни состојки, а богат е со витамини и минерали како што се аденозин, алицин, амино киселини, растителни влакна, растителни масти, витамин А, витамин Б1 и Б2, витамин Ц, железо, ензими, есенцијални масла, јод, калиум, калциум, селен, сулфур и фосфор. Но, и покрај сите негови лековити својства, неколку групи луѓе не треба да го консумираат.

Пациенти пред операција

Доколку во блиска иднина ќе се подложите на хируршка процедура, се препорачува да не консумирате лук најмалку две недели пред тоа, бидејќи тоа би го продолжило крварењето.

Луѓе со низок крвен притисок

Оваа чудесна храна го намалува крвниот притисок, па ако страдате од низок крвен притисок можете да си направите повеќе штета отколку корист ако ја консумирате.

Луѓе кои имаат проблеми со црниот дроб

Иако лукот има антибактериски и антивирусни својства и може да убие бактерии и вируси, не треба да се користи во спречувањето на вирусот хепатитис. Имено, некои соединенија на лукот можат да предизвикаат стимулација во желудникот и цревата, што може да го инхибира лачењето на дигестивниот сок во дигестивниот тракт. На овој начин влијае на варењето на храната и влошува многу симптоми на хепатитис, како што е мачнината.

Луѓе кои страдаат од болести на очите

Пациентите кои страдаат од болести на очите, особено оние со лоша здравствена состојба, исто така треба да избегнуваат лук. Традиционалната кинеска медицина промовира дека редовното консумирање лук во големи количини во подолг временски период може да ги оштети очите и црниот дроб, но исто така може да предизвика губење на меморијата, тинитус и други здравствени проблеми.

Тагови
реклама

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Read more

5 хороскопски парови кои ќе се заљубат во 2024 година

Read more

Ременски за убиената Вања: Таткото прв знаел дека нема да може да се изврши изнудата, Вања била задушена и станала неупотреблив заложник

Read more

Здравје

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Read more

Ослиќ – како влијае на организмот најпопуларната славска риба?

Read more

Белиот ориз е лош за срцето кoлку и шеќерот

Read more

Дали смеете да јадете јајца ако имате висок холестерол?

Read more
 

Магазин

Пет клучни витамини кои треба да ги внесувате во текот на зимата

Читај повеќе

Кривата кула во Болоња треба да се реновира бидејќи може да се урне

Читај повеќе

Која храна мора да ја изедеме истиот ден кога ќе ја зготвиме или отвориме?

Читај повеќе
  • play_arrow

Водителка покажа среден прст во живо

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пита со компири и пилешко

Читај повеќе

Добитник на лото се откажа од 37 милиони евра, причината е потресна

Читај повеќе

Во кои хороскопски знаци се раѓаат најголемите манипулатори?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто жените се подобри во мултитаскинг?

Читај повеќе
15 идеи како сами да направите новогодишни украси

15 идеи како сами да направите новогодишни украси

Читај повеќе