Лукот не е здрав за секого: Голем ризик за дури 4 групи луѓе

Лукот е една од најздравите намирници чии чудесни лековити својства создаваат неверојатни здравствени придобивки. Луѓето го користеле уште од античко време за лекување на многу здравствени проблеми.

Познато е дека старите Египќани за време на изградбата на пирамидите често им давале на своите робови лук за да бидат во добра состојба. Содржи околу 400 активни состојки, а богат е со витамини и минерали како што се аденозин, алицин, амино киселини, растителни влакна, растителни масти, витамин А, витамин Б1 и Б2, витамин Ц, железо, ензими, есенцијални масла, јод, калиум, калциум, селен, сулфур и фосфор. Но, и покрај сите негови лековити својства, неколку групи луѓе не треба да го консумираат.

Пациенти пред операција

Доколку во блиска иднина ќе се подложите на хируршка процедура, се препорачува да не консумирате лук најмалку две недели пред тоа, бидејќи тоа би го продолжило крварењето.

Луѓе со низок крвен притисок

Оваа чудесна храна го намалува крвниот притисок, па ако страдате од низок крвен притисок можете да си направите повеќе штета отколку корист ако ја консумирате.

Луѓе кои имаат проблеми со црниот дроб

Иако лукот има антибактериски и антивирусни својства и може да убие бактерии и вируси, не треба да се користи во спречувањето на вирусот хепатитис. Имено, некои соединенија на лукот можат да предизвикаат стимулација во желудникот и цревата, што може да го инхибира лачењето на дигестивниот сок во дигестивниот тракт. На овој начин влијае на варењето на храната и влошува многу симптоми на хепатитис, како што е мачнината.

Луѓе кои страдаат од болести на очите

Пациентите кои страдаат од болести на очите, особено оние со лоша здравствена состојба, исто така треба да избегнуваат лук. Традиционалната кинеска медицина промовира дека редовното консумирање лук во големи количини во подолг временски период може да ги оштети очите и црниот дроб, но исто така може да предизвика губење на меморијата, тинитус и други здравствени проблеми.

Тагови
реклама

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Read more

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Read more

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Read more

Камерите ги побија зборовите на Алвес - Шпанците детално го опишаа силувањето

Read more

Здравје

Колку време треба да ги четкате забите?

Read more

Ме врти колено: Како влијае времето на болката во зглобовите?

Read more

Шест намирници кои секој ден треба да ги јадете

Read more

Како собната светлина може негативно да влијае врз расположението?

Read more
 

Магазин

Сурови до коска: Хороскопски знаци кои исчезнуваат без збор

Читај повеќе

Рецепт од Србија: Сарма полнета со коленица

Читај повеќе

Нов тренд полека ја заменува порнографијата: Аудио еротика

Читај повеќе
  • play_arrow

Нов готвачки гаф на Бруклин Бекам - ги расипа лазањите

Читај повеќе

Цвеќе кое е одлично против мувла, го чисти и воздухот, го препорачува и НАСА

Читај повеќе
  • filter

Фенг шуи цвеќиња кои носат хармонија во домот

Читај повеќе

Необична луксузна вила во Шпанија

Читај повеќе
  • play_arrow

Ирец учи хрватски за да се разбере со песот

Читај повеќе

Зошто велиме дека на гости не се оди со празни раце?

Читај повеќе