Луксуз во облаци: Највисокиот ресторан во светот се наоѓа во Шангај

Ресторанот „Heavenly Jin“, кој се наоѓа на 120-тиот кат од хотелот „J Shanghai Tower“ и 556,36 метри над земјата, официјално е прогласен за највисок ресторан во зграда, што е забележано и во Гинисовата книга на рекорди.

„Од отворањето гостите го фалат ресторанот поради висококвалитетното гастрономско искуство што подразбира и услугата“, вели Џени Чан, генерална директорка на хотелот „J Shanghai Tower“.

„Дочекуваме гости и пријатели од целиот свет со искуство од повеќе нивоа над облаците“, напомена.

Чан додаде дека ова постигнување е „и доказ за посветеноста на раководството и оперативните тимови на 'Heavenly Jin'“.

„Heavenly Jin“ се наоѓа 100 метри повисоко од претходниот рекордер од 441,3 метри, кој во 2011 година го постави ресторанот „At.mosphere“ и кој се наоѓа на 122. кат во Бурџ Калифа зградата во Дубаи, ОАЕ. Тој ресторан е отворен во 2011 година, според Гинисовата книга на рекорди.

Ресторанот во Шангај има отворена кујна, прозорци од под до таван и 30 метри долг италијански мурал кој го прикажува Патот на свилата, наведуваат од хотелот. Во ресторанот се послужува мешавина од западна, кинеска и јапонска кујна, како и попладневен чај.

Самиот луксузен хотел се наоѓа во најголемиот облакодер во Кина и втор по височина во светот, зад Бурџ Калифа. Хотелските соби се од 86 до 98 кат.

реклама

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Read more

Ибра: Имам толку многу пари, а брат ми не успеав да го спасам

Read more

Зошто треба да јадете кисела зелка цела зима?

Read more

Откриено дека црната дупка во центарот на Млечниот Пат ги искривува времето и просторот

Read more

Архитектура

Пловечки град на иднината: Засолниште за 40.000 луѓе во случај на природна катастрофа

Read more

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Read more

Се гради највисоката кула во светот, ќе биде висока 1.000 метри

Read more

Град во кој луѓето живеат под земја – и супер им е!

Read more
 

Магазин

Голем месечен хороскоп за декември 2023

Читај повеќе

Три најчести митови за СИДА и ХИВ

Читај повеќе

Секојдневни навики со кои го оштетувате имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

70-годишна жена од Уганда роди близнаци

Читај повеќе

Најдобри зеленчуци за слабеење кои може да се комбинираат со многу јадења

Читај повеќе

Финансиски хороскоп за 2024: Кој знак ќе плива во пари, а кој ќе има празни џебови?

Читај повеќе

Најдобриот антиинфламаторен пијалак за подобрување на имунитетот

Читај повеќе
  • play_arrow

Со едноставен трик лебот ќе остане свеж многу подолго

Читај повеќе
  • play_arrow

Десерт на денот: Торта со макарони

Читај повеќе