Луто Македонче

Профилот Maps are amazing на Instagram неодамна сподели мапа на која се гледа кои Европејци се справуваат со најмногу гнев и лутина на дневна основа.

Македонците изгледаат како да имаат краток фитиљ, па не залудно се вброија меѓу Европејците кои најмногу се лутат. Оваа интересна мапа тврди дека 26 отсто од граѓаните во Македонија секојдневно се гневни.

Првото место го зазеде Турција, каде 48 отсто од населението секојдневно изразува одредена доза на гнев и лутина. На второ место е Македонија, а по нас следат Малта и Полска со 24 проценти.

Кога станува збор за земјите од регионот, Србија има ист процент како БиХ -22, додека за Хрватска и Словенија пишуваат дека само 14 отсто од населението има такви реакции.

Земјите со најмал процент на дневен гнев се Финска (5 проценти), Естонија (6 проценти), Холандија (8 проценти) и Португалија (8 проценти). Интересно е што речиси цела Европа има процент помал од 26.

Овие податоци се базирани на истражувањето на Gallup Global Emotions. Примерокот е направен меѓу популацијата на возраст над 15 години. Индексите се пресметани од анкети спроведени во 122 земји во текот на 2021 година и почетокот на 2022 година.

реклама

Како Американците го „украдоа“ најнапредниот советски хеликоптер?

Read more

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Read more

Кои 19 Samsung телефони нема да го добијат ажурирањето на Android 14?

Read more

Што да јадете за здрав црн дроб?

Read more

Чек дис аут

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Read more

Инфлуенсерски сон: Дизајнерски чизми со Телетабиси чинат 2.500 долари

Read more

Австралиец го собори светскиот рекорд - сурфаше повеќе од 30 часа

Read more

Дали е добро да слушате музика додека работите?

Read more
 

Магазин

  • filter

Ратајковски се потстрижи, фановите разочарани: Фризура за баби

Читај повеќе
  • play_arrow

Што треба да правите на секој тренинг за подобри резултати?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како звучеле јазиците на Викинзите, Ацтеките, Египќаните, Римјаните...?

Читај повеќе

Бонтон vs обичаи: Дали на гости треба да се соблекуваат чевлите?

Читај повеќе

Што да јадете за здрав црн дроб?

Читај повеќе

Што значи кога ви игра окото и дали може да биде сериозно предупредување?

Читај повеќе

Шест причини зошто леблебијата е една од најздравите намирници

Читај повеќе

Кои хороскопски знаци ги очекува невидена среќа и пари во април?

Читај повеќе

Како да направите домашна пица како вистински мајстор?

Читај повеќе