МААЕ: И покрај гранатирањето, нема ризик за безбедноста на нуклеарката Запорожје

Според Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), нема ризик за безбедноста на нуклеарната централа Запорожје во Украина и покрај континуираното гранатирање на што е подложена, јави dpa.

Само неколку часа пред состанокот на Советот за безбедност на Обединетите Нации (ОН) во Њујорк, свикан по барање на Русија, нуклеарната централа Запорожје во јужна Украина, најголемата во Европа и меѓу најголемите во светот, беше нападната со тешка артилерија и ракетни фрлачи, како што соопшти претставник на руските окупациски власти.

Генералниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси ги повика Москва и Киев да им овозможат на меѓународните експерти пристап до централата што е можно поскоро.

– Јас лично сум подготвен да водам таква мисија, истакна тој, додавајќи оти „нема време“.

Сојузниците на Украина нагласија дека таквата мисија е неопходна и ја истакнаа одговорноста на Русија пред Советот за безбедност.

Рускиот амбасадор во ОН, Василиј Небензија ја префрли вината на Киев и неговите сојузници.

– Нуклеарната централа е цивилен објект. Поради тоа, Русија го чува овој објект, за да не се дозволи да му биде нанесена штета, затоа што ги знаеме последиците и предупредивме за можните последици, доколку ударите врз централата еден ден предизвикаат истекување на радиоактивни материјали, додаде рускиот претставник.

Украинскиот амбасадор во ОН, Сергеј Кислица одговори дека „Русите се познати по нивните разработени планови за лаги, саботажа и прикривање, како овој, што го гледаме денеска“.

Според него, „колку поскоро ја запреме Русија, толку побрзо Европа и светот ќе се почувствуваат безбедни повторно“.

Русија ги обвини и агенциите на ОН за попречување на мисијата на МААЕ, но портпаролот на генералниот секретар Антонио Гутереш, го отфрли тоа.

реклама

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Мејведер го нокаутира Асакура во втората рунда

Read more

Штедливо и вкусно: Пица од стар леб

Read more

Научно докажано: Ако јадете ореви ќе живеете подолго

Read more

Свет

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Read more

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Read more

Думата ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина

Read more

Лавров го обвини Западот за русофобија

Read more
 

Вести

Исчезна 43-годишен маж од Тетово

Читај повеќе

Мицкоски: Потребни се предвремени избори

Читај повеќе

Зеленски вети заштита за руските војници кои ќе се предадат

Читај повеќе

Контрола во угостителски објекти, констатирано точење алкохол на малолетници

Читај повеќе

На кого Русија ќе продава нафта откако ќе настапи целосното ембарго на ЕУ?

Читај повеќе

Думата ќе дебатира за присоединување на окупираните делови на Украина

Читај повеќе
  • play_arrow

Четириесет и шест години од смртта на Никола Бадев

Читај повеќе

Лавров го обвини Западот за русофобија

Читај повеќе

Сончево и студено наутро, од понеделник попладне дожд

Читај повеќе