Мачки против кучиња: Кое милениче доминира?

Ако направиме споредба на државите ширум светот, во однос тоа кое милениче повеќе го преферираат нивните жители, мачките се во водство пред кучињата.

Истражувањето направено од Budget Direct користејќи податоци преку Instagram открива кое милениче во која земја е најпопуларно.

Мачките се омилено милениче во 91 држава во светот, наспроти кучињата кои се во 76, додека во 3 држави се израмнети.

Омилено милениче на жители на Русија, Канада, Германија, Италија, Египет, Аргентина, Иран и Кина се мачките. Кучињата се број еден во САД, Бразил, Франција, Шпанија, Обединетото Кралство, Индија, Австралија.

На Балканот, мачките доминираат во Грција, Македонија, Босна и Херцеговина, Бугарија, додека кучињата во Албанија, Србија, Црна Гора, Косово, Хрватска и Словенија.

Иако жителите на Обединетото Кралство преферираат кучиња, во главниот град Лондон мачките се главни.

Три држави каде оваа битка е егал се Чешка, Колумбија и Чиле.

Клик за поголема верзија

 

Во САД во дури 38 сојузни држави доминираат кучињата, а во 12 мачките. Нерешено е само во Федералниот округ Колумбија.

Во Австралија, интересно, само жителите на Тасманија преферираат мачки.

реклама

Во Кина откриен нов вид џиновски носорог, поголем од жирафа

Read more

На Ериксен ќе му биде вграден уред кој спасува живот, но носи и низа опасности

Read more

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Емотивен момент во кампот на данската репрезентација: Се појави Кристијан Ериксен

Read more

Живот

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Read more

Како да се справите со претераното потење?

Read more

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Read more

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Read more
 

Магазин

Селена Гомес ја краси насловната на австралиското издание на Vogue

Читај повеќе

Четири хороскопски знаци кои привлекуваат сè околу себе

Читај повеќе

Како да се справите со претераното потење?

Читај повеќе

Направи сам: Домашен спреј против комарци

Читај повеќе

Брзо и лесно: Рецепт за палачинки со тиквички

Читај повеќе

Реплика на Мона Лиза продадена за рекордни 2.9 милиони евра

Читај повеќе

Мечка влезе во град во Јапонија и нападна луѓе

Читај повеќе

Зошто жените се посреќни со помалку атрактивни мажи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт за сладолед од три состојки

Читај повеќе