Мачор и куче редовно даруваат крв и спасуваат други миленичиња

Британката Менди е сопственичка на мачка и куче кои се вистински херои.

Менди Панел (35) и нејзиниот партнер Томас Милс (36) го делат својот дом со мачорот Визли и кучето Спок, а нивните миленичиња сега веќе редовно даваат крв и со тоа спасуваат други миленичиња.

„Визли е многу добар кога станува збор за дарување крв, цело време преде. Гледа накај кучето и го бара кога е исплашен. Се грижи и за нашата помлада мачка“, вели Менди.

Иако постои одредено ривалство меѓу нив, Визли и Спок сепак се многу блиски.

Мачорот досега дарувал крв десет пати, додека кучето тоа го сторило пет пати. Пред дарувањето крв секогаш се прави преглед и се оценува дали животните можат да даруваат крв, а сето тоа зависи и од нивниот темперамент. Инаку, по дарувањето крв кучињата закрепнуваат побрзо од мачките.

Тагови
реклама

Ако станам премиер ќе го екстрадирам Груевски во Македонија, најави лидерот на унгарската опозиција

Read more

Која храна е најштетна за цревата?

Read more

Колку соларни панели му се потребни на едно домаќинство?

Read more

ЕУ драстично ја казни Полска: Варшава мора да плаќа милион евра дневно

Read more

Живот

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Read more

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Read more

20 најдобри градови за семеен одмор

Read more

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Девојката која се изживуваше врз животни во ЗОО Скопје уште не се извинила, не ѝ бега пријава во полиција

Читај повеќе
  • play_arrow

Најголемиот аквариум во светот: 68.000 морски животни во 25 милиони литри вода

Читај повеќе

Која е врската помеѓу психопатите и проѕевањето?

Читај повеќе

Шпанка го лажирала сопственото киднапирање, па играла бинго со парите од откупот

Читај повеќе

Идеја за брз ручек: Паста со сланина

Читај повеќе

20 најдобри градови за семеен одмор

Читај повеќе

Петте најсрамежливи знаци во Зодијакот

Читај повеќе

Четири знаци дека сте во брак или во врска со нарцис

Читај повеќе

Недостаток на сон - поголем ризик да се разболите од грип

Читај повеќе