Мафијаш им предаде на италијанските власти луксузен вештачки остров кај Дубаи

Поранешен шверцер на дрога, кој стана доушник, им го предал вештачкиот остров што го поседува крај брегот на Дубаи на италијанските власти со надеж за полесна казна.

Информацијата беше објавена за време на судењето во Неапол во понеделникот. Станува збор за судење во кое се обвинети околу 20 обвинети, меѓу кои и Рафаеле Империјале, познат како Ван Гог Бос, злогласен меѓународен шверцер на дрога за Камора, неаполската мафија.

Империјале, кој беше во бегство пет години, беше уапсен во Дубаи во август 2021 година и екстрадиран во Италија во март минатата година. Според истражителите, тој купил остров, наречен Тајван, додека се криел. Неговата вредност се проценува на 60 до 80 милиони евра и е дел од вештачкиот архипелаг на брегот на Обединетите Арапски Емирати наречен Свет и обликуван како мапа на глобус.

Империјале се обидува да ја покаже својата подготвеност да соработува со властите со надеж дека ќе добие помала казна, пишува Guardian.

„Јасно е дека Империјале сака полесна казна. Ја оценуваме валидноста на неговите изјави, но се чини дека нема сомнеж за нивната вистина“, рече обвинителот Маурицио Де Марко.

Сопственик на две скапоцени слики на Ван Гог

Империјале ја започнал својата криминална кариера во кафуле во Амстердам, каде продавал канабис. Се верува дека тој бил водач на наводен супер нарко-картел, заедно со поранешниот најбаран холандски криминалец Ридуан Таги, шефот на ирската банда Даниел Кинахан и босанскиот трговец со дрога Един Гачанин.

Даниел Кинахан, татко му Кристофер и брат му Кристофер Џуниор уште се на слобода и покрај наградата од 5 милиони долари за нивните глави. Италијанските власти ја сметаат групата за една од 50-те најголеми нарко картели во светот, со монопол на перуанскиот кокаин.

Империјале, кој уживаше во раскошен начин на живот во Дубаи и трошеше 400.000 евра месечно, го доби прекарот Ван Гог Бос затоа што поседуваше две украдени, скапоцени слики на холандскиот уметник. За да ја покаже својата подготвеност да стане информатор, Империјале ги врати сликите на судските власти.

Неговите информации доведоа до пронаоѓање и враќање на сликите „Плажа во Шевенинген во бурно време“ (1882) и „Верници излегуваат од реформистичка црква во Нуенен“ (1884) во музејот Ван Гог во Амстердам. Сликите беа украдени на 7 декември 2002 година, а нивната локација не беше позната повеќе од 13 години. Тие на крајот беа вратени во музејот на Ван Гог и повторно беа изложени во март 2017 година.

реклама

Русите нападнаа со тенкови стари 70 години, резултатот – катастрофа

Read more

Пронајдена најголемата змија во светот

Read more

Најбогатиот фудбалер во светот итно е хоспитализиран

Read more

Масивен сателит денеска неконтролирано паѓа на Земјата, ќе профучи близу Македонија

Read more

Свет

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Read more

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Read more

Новиот непријател број 1 на Путин е вдовицата на Навални: Ќе ја стигне ли долгата рака на Кремљ?

Read more

Европа станува свесна дека на оваа ера ѝ се ближи крајот

Read more
 

Вести

Фон дер Лајен: Сакам да работам со оние кои ги бранат вредностите на ЕУ од пријателите на Путин

Читај повеќе

Гордана Силјановска-Давкова се пријави за претседателски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ

Читај повеќе

Муцунски: Наскоро Македонија ќе добие Влада која што повторно ќе се грижи за македонскиот јазик и за македонската традиција

Читај повеќе

Османи: За 2 месеца ќе спласне притисокот за издавање на патните исправи

Читај повеќе

Маж пукал во сестра си и во нејзините два сина во Кумановско – две од лицата починаа

Читај повеќе

Едвај 10% од Европејците веруваат дека Украина може да победи во војната со Русија

Читај повеќе

ФЗО тврдат дека не биле известени, ниту учествувале во транспортот на Леонид со хеликоптер

Читај повеќе

Обвинителството ги проверува наводите од кривичните пријави поврзани со пасошите

Читај повеќе

Ахмети ќе соопшти голема вест во обраќање во живо на Facebook

Читај повеќе