Мафијата и руското влијание се виновни за сè, се правда Петков по падот на владата

Откако бугарскиот парламент ѝ изгласа недоверба на владата на оваа земја, премиерот во заминување Кирил Петков се обрати до јавноста и ја критикуваше и работата на опозицијата и делувањето на одредени коалициски партнери.

Кога беше објавена одлуката за падот на бугарската влада, Петков си го отвори срцето и им призна на медиумите во оваа земја дека негова најголема политичка грешка е што се согласил да соработува со одредени бугарски партии кои ги ставаат сопствените интереси пред државните.

„Бојко Борисов (поранешен премиер и лидер на опозицијата оп.а.) ѝ нареди на целата ГЕРБ да гласа за падот на владата. Тие беа како овци. Не ги ни праша што мислат за тоа. Овие 59 луѓе зависеа од еден кој не ни беше во Парламентот. Кога станува збор за партијата „Има таков народ“, тие зависат од човек кој ѝ се обраќа на јавноста од темнината на својата соба, ќелав и зборува како икона на злото (Слави Трифонов). Ниту еден од луѓето во оваа партија не е слободен да одлучува сам“, рече Петков.

Тој нагласи дека неговата влада започна голема борба против корупцијата што многумина ја идентификуваа како закана.

„Во овие шест месеци сакавме да се бориме против моделот на корупција изразен преку партии како што се ГЕРБ и Има таков народ, и да ги браниме бугарските, а не странските интереси. Мислам дека руското влијание навлезе овде“, рече премиерот на Бугарија.

Сепак, тој посочува дека власта направи неколку грешки во својот мандат.

„Една од нив беше што работевме од утро до вечер, а не комунициравме сè што правевме. Од друга страна, имаше постојана реторика која на бугарскиот народ му даваше чувство дека не работиме добро. Меѓутоа, има една работа во која не погрешивме - во ниту една одлука не отстапивме од принципите и ветувањата што ги дадовме“, рече Петков.

После тоа директно ги прозва лидерите на партијата ГЕРБ и Има таков народ, Бојко Борисов и Слави Трифонов.

„Кога станува збор за Трифонов, тој е историја. Тој никогаш повеќе нема да има можност да направи политички проект, а да лаже толку многу луѓе. Луѓето видоа како неговите зборови се претворија во лаги, и тој едноставно исчезна. Збогум“, рече тој.

Петков имаше порака и за поранешниот премиер Борисов.

„Гревовите што сте ги направиле со текот на времето и кражбите што сте ги направиле ќе ве стигнат. Ако денес се чувствувате поудобно поради падот на владата, тоа е привремено чувство. Она што го видов е дека ниту една партија не е подготвена да преговара со вас. Нема да биде фактор“, посочува премиерот на Бугарија.

Парламентот на Бугарија вчера на седница гласаше за недоверба на владата на оваа земја, а за оваа одлука гласаа 123 пратеници од вкупно 239 во бугарскиот парламент.

реклама

Хороскопски знаци на кои постојано им е потребно внимание

Read more

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Дончиќ ги смени навиките и никогаш не изгледал подобро

Read more

Македонија или Див Запад: „Жолта минута“ на Арбер Адеми од ДУИ

Read more

Регион

Србин уапсен во Грција, Хрватска го бара за воени злосторства

Read more

Петков: Повторно ќе бидам кандидат за премиер

Read more

Лидерите на ЕУ се согласија Хрватска да се приклучи на еврозоната

Read more

Српските медиуми со критики по самитот ЕУ-Западен Балкан

Read more
 

Вести

Песков: Русија ќе ја прекине офанзивата кога Украина ќе капитулира

Читај повеќе

Шведските Курди стравуваат: Ќе ја платиме цената за влез во НАТО

Читај повеќе

Адеми: Жалам за инцидентот, имаше насилство врз мене

Читај повеќе
  • play_arrow

Синедејс 2022 отвора со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Читај повеќе

Претреси во штипскиот затвор: Пронајдени мобилни телефони, оружје, пари и дрога

Читај повеќе

Дете во Канада почина откако било оставено во вжештен автомобил

Читај повеќе

Продолжен притворот за лице осомничено за трговија со две девојки

Читај повеќе

101-годишен поранешен чувар во нацистички логор осуден на пет години затвор

Читај повеќе

Синдикатот на УКИМ го одложи протестот, за барањата ќе има дијалог со МОН и МФ

Читај повеќе