Архитектура

Футуристичка архитектура: Како би изгледале населбите на Марс?
filter

Футуристичка архитектура: Како би изгледале населбите на Марс?

Инспирирани од желбата да го подобрат животот на Земјата и да се изградат населби на Марс во иднината, тим научници од Interstellar Lab претставија проект комбиниран од футуристичка архитектура, инженерство, дизајн и технологија со регенер
Read more
Неколку трикови со кои вашиот дом ќе изгледа модерно и луксузно

Неколку трикови со кои вашиот дом ќе изгледа модерно и луксузно

За да го трансформирате вашиот дом од сосема обичен во луксузен и впечатлив, можат да ви помогнат неколку совети од дизајнерите на мебел и ентериер.
Read more
Зошто сивата боја е хит во уредувањето ентериери?

Зошто сивата боја е хит во уредувањето ентериери?

Доколку сте љубител на уредување на ентериер, веројатно сте забележале дека сивите тонови станаа едни од омилените кога станува збор за неутралните бои.
Read more
Дубаи ќе го добие највисокиот хотел во светот

Дубаи ќе го добие највисокиот хотел во светот

Дубаи е познат по неверојатната модернистичка архитектура и блескавите облакодери, а сега ќе го добие и највисокиот хотел во светот, на висина од 356,3 метри.
Read more
Обновата на Триумфалната порта во Палмира ќе чини милион долари

Обновата на Триумфалната порта во Палмира ќе чини милион долари

Обновата на Триумфалната порта во сирискиот град Палмира, што беше крената во воздух од џихадистите на Исламска држава во 2015 година, ќе чини околу еден милион долари, за ТАСС изјави Дмитриј Медјенцев, претседател на Асоцијацијата на руск
Read more
Топ 20 градби кои треба да бидат завршени годинава
play_arrow

Топ 20 градби кои треба да бидат завршени годинава

За 2020 се планира завршување на изградбата на некои неверојатни здранија низ целиот свет.
Read more
Toyota планира да изгради град на иднината

Toyota планира да изгради град на иднината

Данското архитектонско студио BIG дизајнира прототип од градот на иднината за јапонската автомобилска компанија Toyota.
Read more
Архитектонско чудо: Зграда што ѝ пркоси на гравитацијата

Архитектонско чудо: Зграда што ѝ пркоси на гравитацијата

Заборавете на Кривата кула од Пиза. Зградата Capital Gate во Абу Даби е ставена во Гинисовата книга на рекорди како градба со најголемо накосување на светот.
Read more
Футуристичка градба инспирирана од Tesla Cybertruck

Футуристичка градба инспирирана од Tesla Cybertruck

Руски архитекти претставија концепт на футуристички дом кој одлично би прилегал со електричниот пикап на Елон Маск.
Read more
Дубаи ја доби најголемата зграда направена со 3D принтер

Дубаи ја доби најголемата зграда направена со 3D принтер

Градежната компанија Apis Cor со помош на современата технологија ја изгради највисоката зграда во Дубаи, направена со 3D принтер.
Read more
Најевтините градови во Европа се прекрасни и неправедно запоставени

Најевтините градови во Европа се прекрасни и неправедно запоставени

Не ви се потребни многу пари за да отпатувате некаде, може да посетите некој од најевтините градови во Европа.
Read more
Поглед во луксузниот стан на Кристијано Роналдо

Поглед во луксузниот стан на Кристијано Роналдо

Напаѓачот на Јувентус, Кристијано Роналдо, се поднови со стан кој чини вртоглави 7 милиони евра, а се наоѓа во населбата Авенида де Либердаде во Лисабон.
Read more
реклама

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Гаф на романски министер стана хит на социјалните мрежи

Read more

Силно невреме во северниот дел на Хрватска

Read more

Рецепт на денот: Пролетни крокети од компири

Read more