Архитектура

Како ќе изгледаат медитеранските градови во 2040 година?

Градовите долж Средоземното Море треба да градат згради што трошат помалку енергија, да ги прошират парковите и да го намалат автомобилскиот сообраќај бидејќи климатските промени доведоа до опасни екстремни темпе
Read more
play_arrow
filter

Луксузно архитектонско чудо на хоризонтот на Доха

Хотелите Fairmont и Raffles официјално беа отворени за јавноста во јануари 2023 година. Сепак, и двата хотела беа на располагање на претставниците на ФИФА за време на Светското првенство.
Read more
filter

Брутализам, брутализам насекаде

Аголни, геометриски форми, тврди рабови и монолитни конструкции. Или сте во Lego сет или гледате пример на бруталистичка архитектура.
Read more
play_arrow
filter

Во Кина постои метро што минува низ станбена зграда

Станбената зграда низ која поминува метро навистина постои и се наоѓа во градот Чончин (重庆).
Read more
play_arrow

15 најстари градби во светот што уште постојат

Мегалитските храмови на Малта се група праисториски мегалитски споменици во Малта, од кои седум биле запишани на листата на УНЕСКО на светско наследство во Европа во 1980 година како „најстарите самостоечки градби во све
Read more
play_arrow

23 мегапроекти што се градат во 2023 година

Од највисоките облакодери до некои од најголемите проекти за недвижнини во историјата, од интраконтинентални железнички мрежи до нуклеарен мегапроект што може целосно да го смени човештвото, ова се 23-те најголеми мегапр
Read more

Тајна архитектура: Како јапонските пагоди им одолеваат на земјотресите?

Традиционалните јапонски пагоди, за разлика од многубројните згради и куќи, од година во година им пркосат на честите земјотреси и остануваат „цврсто на земја“. Како е тоа можно? Во што се крие нивната тајна?
Read more
filter

Дубаи ќе добие хотел во форма на Месечината, проект вреден 5 милијарди долари

Компанија со седиште во Канада планира да изгради 4 одморалишта MOON, од кои првото е наменето за Дубаи. Репликата на Месечината висока 222 метра ќе ги содржи сите погодности што се очекуваат од едно луксузно одморалиште.
Read more
play_arrow

Другари направија луксузен станбен комплекс од напуштено училиште

Во 2019 година, тројца другари решиле заедно да купат напуштено средно училиште во Пенсилванија за само 100.000 долари, кое потоа го претворија во станбен комплекс со 31 станови.
Read more

Необична луксузна вила во Шпанија

Во Шпанија се гради, според многумина - спектакуларна архитектонска креација, луксузна вила која би требало да биде завршена до 2024 година.
Read more
play_arrow

The Circle: Најапсурдната идеја на Дубаи досега

Ова сигурно е најапсурдната идеја на Дубаи досега. Неодамна беше претставен концептот за 500 метри високиот Downtown Circle во Дубаи.
Read more
filter

Саудискиот дом на Роналдо: Луксузен стан со 17 соби, чини 280.000 евра месечно

Кристијано Роналдо изгуби малку време за да се осигура дека тој и неговото семејство ќе бидат кралски примени во нивната нова татковина, открива MailOnline.
Read more
реклама

Нови шокантни детали од Ковачки: Безбеден град го лоцирал возилото со кое била киднапирана Вања во Маџари и кај хотелот Палас

Read more

Пет автомобили кои нема да ја дочекаат 2024 година

Read more

Најопасниот хотел во светот: Среде море, опкружен со ајкули

Read more

Зошто нема расположение за секс во вашата врска?

Read more