Чек дис аут

Како би изгледала планетава без континентите?

Што доколку сите континенти бидат потопени од океаните, но останат само островите? Земјата би изгледала прилично необично.
Read more

Фатен крокодил долг 4,4 метри и тежок 350 килограми

Во резерват во австралиската држава Северна Територија фатен е морски крокодил долг 4,4 метри и тежок 350 килограми.
Read more

Нова теорија на заговор: Ве следат преку чипирани танги и градници

Интернетот требаше да биде алатка што ќе му помага на човекот да има брз и лесен пристап до информации. Но, се чини дека сѐ почесто е извор на дезинформации и теории на заговор.
Read more
play_arrow

Лисица не се одвојува од жената која ја спасила

Лисицата уште како мала била напуштена, а жената ја нашла во шума немоќна и изгладнета.
Read more
play_arrow

Потона запалена јахта кај Сардинија

Снимка од јахта како гори и потоа потонува осамна на интернет. Инцидентот се случил крај брегот на медитеранскиот остров Сардинија.
Read more

Медицинска марихуана како терапија за анксиозни слонови

Градската зоолошка градина во Варшава најави дека ќе почне да им дава на слоновите медицинска марихуана, како дел од пилот-проектот за тестирање како таа ќе делува за лекување на стресот и анксиозноста што ги чуствуваат животните.
Read more
filter

Кога книгите за самопомош би имале брутално искрени наслови

Секој од нас барем еднаш зел во рака книга за самопомош од најразлични причини. Дали сте ја дочитале или не, не е важно, но сигурно се сеќавате на насловот во кој се ветувало дека оваа книга ја содржи тајната на... сѐ.
Read more
filter

Неверојатни трансформации: Моќта на волјата за живот

Луѓето решаваат да ослабат или да направат промени во нивниот начин на живот од најразлични причини. Иако најчести се случаите на неверојатни физички трансформации од естетски причини, хероите од оваа фотоприказна имаат друга заедничка работа.
Read more
play_arrow

Животни од руска зоолошка на очен преглед

Жителите на Лимпопо зоолошката градина ги посети ветеринарен офталмолог кој изврши преглед на нивните очи за да ја провери здравствената состојба.
Read more
play_arrow
filter

Кипарскиот Град на духови ќе заживее по половина век

Владата на Северен Кипар соопшти дека наскоро ќе го отвори напуштениот град Вароша кој некогаш бил популарно туристичко место, а стана Град на духови по турската воена инвазија на островот пред неколку децении.
Read more
play_arrow

Херои на дело: Човечки синџир за спас на маж во разбеснато море

Очевидци го снимија моментот кога луѓе на плажа во Дардл Дор во Дорсет направија човечки синџир за да извлечат маж од разбеснетото море.
Read more

Човекот кој го уби Бин Ладен доби забрана за летање

Лос Анџелес, 21 август 2020 (МИА) – Поранешен припадник на американските морнарички „фоки“, поточно човекот кој го уби Осама бин Ладен, доби забрана за летање со комерцијалната авионска компанија „Делта ерлајнс“, поради неносење заштитна м
Read more
реклама

Фитнес експерт до почетници во вежбањето: Учете од моите грешки

Read more

Паднаа Facebook и Instagram – дали забележавте проблеми?

Read more

Ова се десетте најпаметни трансфери направени летово

Read more

Ни халал, ни кошер: Полска ќе забрани колење животни по верски правила

Read more