Книги

Дипломатите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза ја промовираат стихозбирката „Македонски погледи“

Четиријазичната стихозбирка „Македонски погледи / Sguardi macedoni / Miradas macedonias / Macedonian glances“ од авторите Ернесто Ередеро дел Кампо и Марио Де Роза ќе биде промовирана оваа среда, 21 јуни од 18:30
Read more

Лилјана Пандева денеска ја промовира збирката раскази „Хранител(к)и“

Лилјана Пандева вечерва, 15 јуни, ја промовира збирката раскази „Хранител(к)и“ на настан во МКЦ – Скопје со почеток од 20 часот.
Read more

Излезе на македонски книгата за деца Фудбалски сон од Линеке Дајкзул

Во издание на Бата прес се објави книгата за деца и млади „Фудбалски сон“ (Aan de bal) од познатата холандска авторка Линеке Дајкзул. Романот од холандски на македонски јазик го преведе Ели Пујовска.
Read more

Павлина Атанасова вечерва ја промовира стихозбирката „Карпа во морето“  

Вечерва, 25 мај, од 20 часот на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје ќе се одржи промоција на втората стихозбирка на Павлина Атанасова ‒ „Карпа во морето“, идадена во едицијата „Гравири“ на „ПНВ Пуб
Read more

Кога Лидија на Зоки Поки би пораснала и би станала поетеса

Пишува: Јулијана Величковска, писателка, преведувачка и уредничка
Read more

Марија Велинова в сабота ја промовира стихозбирката „Омарнина што омалаксува“

Read more

КАЈГАНА препорака за читање: „Не одам никаде“ од Румена Бужаровска

„Не одам никаде“ е збирка раскази на Румена Бужаровска, оригинално објавена на македонски јазик во 2018 година во издание на „Или-или“.
Read more

Aвтобиографијата на принцот Хари објавена на македонски јазик

Автобиографијата на принцот Хари, „Резерва“ излезе од печат на македонски јазик, во издание на „Арс Либрис“, дел од „Арс Ламина – публикации“.
Read more

Харуки Мураками ќе објави нова книга по шест години пауза

Иако неговите дела се многу популарни во неговата родна Јапонија и во странство, писателот бега од славата и ретко се појавува во јавноста.
Read more

Јулијана Величковска ја промовира илустрираната книга за деца „Ведра“

Авторката, преведувачка и уредничка Јулијана Величковска на 28 јануари (сабота), во Сала Империјал 2 во Културно информативниот центар – Скопје, ќе ја промовира книгата за деца „Ведра“, илустрирана од Марио Каев.
Read more

Среќен роденден, Харуки Мураками

Славниот јапонски писател и преведувач денес полни 74 години, а во негова чест одвоивме интересни цитати од неговите дела.
Read more

Автобиографијата на Хари најпродавана во историјата

„Spare“, автобиографијата на Хари стана најпродавана публицистичка книга во историјата, тврди Лари Финли, директорт на издавачката куќа Transworld Penguin Random House.
Read more
реклама

Дали кондомот влијае на времетраењето на односот?

Read more

Корисни домаќински трикови со кондоми

Read more

Сарма ќофтиња за мрзливи во кујна

Read more

Трик за лесно ослободување од досадните семки од пиперките

Read more