Рецепти

Одличен предлог за посен ручек: Тиквички со зеленчук, печурки и ориз

Доколку постите и ви недостасуваат идеи за ручек, наш предлог се тиквички со зеленчук и варен ориз.
Read more

Почна сезоната на бозел: Со едноставен рецепт направете сок од оваа лековита билка

Бозелот е едно од оние растенија што расте во пролет и сега е идеално време за собирање на неговите цветови, доколку сакате да направите освежителен сок за летните денови.
Read more

Вкусни телешки шницли од само 5 состојки

Ви претставуваме вкусен рецепт за тоа како да ги направите најдобрите телешки шницли, а да употребите само 5 состојки.
Read more
play_arrow

Рецепт на денот: Ќофтиња со кашкавал и зеленчук

Наместо да правите класични ќофтиња во сос од домати, ви ги предлагаме овие полнети со зеленчук и кашкавал.
Read more

Чоколадните кнедли многу лесно се прават, а можете веднаш да ги изедете

Иако традиционално кнедлите се прават со сливи, сè почесто можете да најдете рецепти кои го замениле ова овошје со други филови, како млеко или бело чоколадо.
Read more
play_arrow

Ловечки шницли на руски начин

Ловечките шницли на секого му успеваат, а нивната подготовка бара само неколку состојки.
Read more

Трик за брзо и лесно лупење лук

Лупењето лук за многумина е еден од најдосадните и најнепријатните делови во готвењето, но овој едноставен трик целосно ќе го промени начинот на кој пристапувате кон оваа задача.
Read more

Сезона е на јагоди, направете тирамису од ова овошје и кокос

Оваа година сезоната на јагоди пристигна порано од било кога, па по тој повод ви го пренесуваме рецептот за најсочниот колач со јагоди.
Read more

Рецепт на денот: Ароматично пилешко со зеленчук и рузмарин

Ова јадење брзо се приготвува, а особен шмек му даваат рузмаринот и сокот од портокал.
Read more
Како да направите совршени американски палачинки?
play_arrow

Како да направите совршени американски палачинки?

Во секое семејство и секое друштво има по еден исклучителен член кој е мајстор за правење палачинки. А палачинките се најдобра закуска кога се собирате да гледате филм или да играте некоја друштвена игра.
Read more

Зошто треба прво да се испржи меленото месо, па потоа да се додаде кромид?

Научете како правилно да пржите мелено месо и да го направите секое јадење многу повкусно.
Read more

Захер тортата настанала непланирано, а поради богатиот вкус го освои светот

Захер тортата е еден од најпознатите десерти, а потекнува од Австрија. Иако станува збор за чоколадна торта, неговата препознатливост доаѓа од додавањето на џем од кајсии.
Read more
реклама

3 симптоми на недостаток на витамин Б12 што се забележуваат при јадење

Read more

Кардиолозите открија кој протеин е најдобар за здравјето на срцето

Read more

5 најчести грешки кога правите пица дома

Read more

Совршени совети за брзо и лесно чистење на домот

Read more