Здравје

Зошто на ноктите се појавуваат бели дамки?

Дали сте забележале дека често се појавуваат бели дамки на вашите нокти? Добрата вест е што тие не се показател за лоша здравствена состојба, а има неколку причини зошто се појавуваат.
Read more

Пет навики за појадок кои го уништуваат вашето тело

Важен е начинот на кој го започнувате утрото. Некои луѓе многу размислуваат за тоа што ќе јадат и пијат веднаш штом ќе се разбудат, додека други зграпчуваат сѐ што е пред нив додека излегуваат од врата.
Read more

Пет знаци на замастен црн дроб кои можат да се забележат на лицето

Болестите на црниот дроб понекогаш е тешко да се откријат во раните фази бидејќи немаат очигледни симптоми.
Read more

Знаци на емоционално запоставување кај детето

Емоционалното занемарување вклучува непосветување внимание на емоционалните и развојните потреби на детето.
Read more

Дали можете да препознаете зависност од социјалните мрежи?

Многу од нас го започнуваат и завршуваат денот со прелистување на Instagram, Twitter, Facebook и/или TikTok.
Read more

Две навики после јадење што предизвикуваат лошо здравје на цревата и дебелеење

Некои навики кои ги имаме додека јадеме може да имаат негативно влијание врз нас, без воопшто да сме свесни за тоа.
Read more

Половина од жените по трауматско породување одложуваат пак да родат дете

Повеќе од половина од жените кои претрпеле траума за време на породувањето го одложиле раѓањето на уште деца.
Read more

Три симптоми на болки во грбот кои може да бидат знак за рак на коските

Иако болката во грбот е честа поплака и често не е поврзана со ракот на коските, важно е да се внимава на знаците кои би можеле да укажуваат на оваа состојба.
Read more

Кои се последиците од недостаток на клучни витамини во организмот?

На телото му се потребни 13 видови витамини за нормално функционирање, а секој од нив има важна улога во зајакнувањето на нашиот имунитет.
Read more

Што може секојдневното консумирање месо да му направи на телото?

Многу луѓе не можат да замислат оброк без месо, а доколку сте на оваа листа, треба да разберете што всушност му прави секојдневното консумирање месо на вашето тело.
Read more

Луѓето кои јадат повеќе млечни масти имаат помал ризик од срцеви заболувања

Луѓето кои внесуваат повеќе млечни масти во исхраната имаат помал ризик од кардиоваскуларни заболувања отколку оние кои ги консумираат во помала мерка, покажува новата студија која испитува некои од најголемите п
Read more
play_arrow

Самопомош: Дали сте сами или осамени?

На повеќето од нас ни се случило непотребно да стравуваме да останеме без партнер, неможејќи да ја направиме разлика меѓу тоа да се биде сам (што е сосема нормална состојба) и ода се биде осамен (чувство што ни предизвикува болка).
Read more
реклама

Руска докторка открива која храна е „гориво за канцер“ по 40-тата година

Read more

Апасиев: Убиецот на Ибе Паликуќа сега има улица во Скопје

Read more

Снег во Шведска - 118 години тоа не се случило во овој период од годината

Read more

Зошто археолозите стравуваат да ја отворат гробницата на првиот кинески император?

Read more