Здравје

play_arrow

Работата од дома ве „убива“? Вратете се во живот со овие добри навики

Пандемијата принуди многумина од нас да работат од дома, особено оние чија професија се потпира на работа со компјутер.
Read more

Луѓето кои прележаа COVID-19 се заштитени од повторно заразување, но може да заразуваат други

Нова британска студија тврди дека луѓето кои имале коронавирус се заштитени од повторно заразување исто како и оние кои примиле вакцина.
Read more

Често јадете помфрит? Подобро избегнувајте ја оваа лоша навика

Помфритот за многумина е највкусна храна, но не треба да претерувате бидејќи оваа лоша навика може да има многу негативни последици по вашето здравје.
Read more

МЗ: „Ивермектин“ се издава само со рецепт, да не се пие на своја рака

Министерството за здравство информира дека стручниот колегиум за ЈЗУ Универзитетска клиника за пулмологија и алергологија и COVID-19 центрите при интернистичкиот блок, изготви мислење за употребата на лекот „иверм
Read more

СЗО: Колективен имунитет? Не во 2021

Светската здравствена организација (СЗО) предупредува дека масовната вакцинација против новиот коронавирус нема да доведе до колективен имунитет во светот оваа година.
Read more

Намирници кои доилките и трудниците треба да ги избегнуваат или намалат

Mајчиното млеко е најдобро за бебињата, бидејќи ги содржи сите потребни витамини и хранливи материи. Но, сепак, она што мајките го консумираат влијае на неговиот квалитет…
Read more

Која храна е најдобра во зимскиот период?

Во текот на зимата се дебелееме бидејќи постојано сме дома и јадеме од досада.
Read more

Внимателно со употребата на витамин Д, не е чудотворен

Прекумерната употреба на витамини и додатоци за да се одржи имунолошкиот систем силен за време на пандемијата може да има негативни последици, предупредува турскиот експерт Бетул Меркан.
Read more
play_arrow

Девет знаци дека внесувате премногу шеќер

Научниците веруваат дека шеќерот создава зависност осум пати посилна од зависноста од кокаин.
Read more

Четири намирници за здрав и вкусен појадок

Појадокот му помага на срцето, коските, метаболизмот, а треба да знаете кои намирници треба да ги консумирате наутро. 
Read more

Ако не се придржувате на овие совети, маската нема да ве заштити од вирусот

Носењето заштитна маска е наједноставниот начин на заштита од пренесување и ширење на вирусот.
Read more
filter

Неверојатни трансформации со помош на кето диета

Кето диетата ќе биде најпопуларна и во 2021 година.
Read more
реклама

Трамп имал „копче за кока-кола“ во Овалната соба, Бајден го отстрани

Read more

Пет секс предизвици што треба да ги пробате во 2021

Read more

Бил Гејтс прими вакцина против коронавирус

Read more

Почина познатиот македонски актер Љупчо Тодоровски –Упа

Read more