Здравје

Што се случува во телото кога ќе престанете да пиете кафе?

Многумина не можат да си го замислат животот без утринско кафе. Експертите препорачуваат максимално 200 до 400 милиграми кафе дневно. Но, препорачаната доза зависи и од нашата возраст и животен стил.
Read more
play_arrow

Експеримент: Колку навистина штитат маските?

Ако не сте сигурни дали носењето маска навистина е корисно, погледнете го ова видео.
Read more

Хигиенски навики кои децата навреме треба да ги стекнат

Освен возрасните и децата треба да прифатат навики важни за адаптирање на ситуацијата со коронавирусот.
Read more
play_arrow

Бил Гејтс: Смртноста од коронавирус може да се намали до крајот на 2020 година

Милијардерот и филантроп Бил Гејтс изјави дека лековите за коронавирусот може значително да ја намалат смртноста оваа година, но вакцината ќе биде клучна за да се врати светот во нормала.
Read more

Тест од една секунда: Проверете дали вашата маска е ефикасна

Заштитните маски може да бидат наменети за еднократна употреба, но може да ги користите и поголго време доколку ги перете редовно и на правилен начин.
Read more

Овошки кои се одлични за подобрување на имунитетот во лето

Зајакнување на имунитетот е клучно во време кога владее епидемија во светот. Здравјето во голема мера зависи од храната што ја внесуваме во организмот. 
Read more
play_arrow

Загадувањето на воздухот има врска со смртноста од COVID-19

Глобалното загадување на воздухот и емисиите на штетни гасови се во корелација со глобалната стапка на смртност од COVID-19, се наведува во денеска објавениот извештај на Обединетите Нации за влијанието на пандемијата на коронавирусот врз
Read more

Светски ден на хепатитис: Превенцијата клучна за спречување на пренесување на вирусот

Скопје, 28 јули 2020 (МИА) – Светскиот ден на хепатитис се одбележува секоја година на 28 јули со цел подигнување на свесноста за глобалното значење на вирусниот хепатитис, заштитата и влијанието врз здравствената состојба.
Read more

Кој треба да носи медицинска маска, а кога помага платнената?

Носењето заштитни маски во време на пандемија на коронавирусот е неопходно како заштита.
Read more

Пациентите дијабетичари имаат 12 пати поголем ризик да умрат од коронавирус

Во американскиот Центар за контрола на заболувањата и профилактика забележале дека пациентите дијабетичари со коронавирус имаат шест пати повеќе потреба од хоспитализација, додека ризикот за смрт кај нив е зголемен за 12 пати.
Read more

Вакцина против COVID-19: Предизвикот ќе биде да се убедат луѓето да примат две дози

Една доза вакцина против коронавирусот најверојатно нема да биде доволна за ефиксна заштита, тврдат експерти.
Read more

Што се случува во телото ако не пиеме доволно вода?

Истражувањата покажуваат дека благата дехидратација може да има лошо влијание врз здравјето, расположението и нивото на енергија. Затоа е важно да пиете доволно вода и да ги препознаете првите знаци на дехидратација.
Read more
реклама

Што се случува во телото откако ќе земете „вијагра“?

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Десетте најпонижувачки порази во историјата на Лигата на шампиони

Read more

Како да го зголемите нивото на тестостерон на природен начин?

Read more