Здравје

Истражување: Витаминот Д е тајното оружје во борбата против коронавирусот

Европа се подготвува за вториот бран, вакцината сè уште не е достапна, а луѓето се трудат да го зајакнат имунитетот и да го сочуваат менталното и физичкото здравје.
Read more

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со COVID-19

Децата имаат 44 отсто помали шанси да се заразат со коронавирус отколку возрасните, пишуваат британските медиуми.
Read more
play_arrow

Австралија разви спреј за нос во борбата против COVID-19

Австралиската биотехнолошка компанија Ena Respiratory соопшти дека развива спреј за нос со цел да се подобри имуниот систем на луѓето во склоп на борбата против настинките и грипот, но истиот значително го намалува и нивото на вирусот кој
Read more

Истражување: COVID-19 не се пренесува преку мајчино млеко

Мајчиното млеко е безбедно за бебето ако мајката е заразена со коронавирусот, тој нема да се пренесе на бебето преку доење. Ова, според ново истржување на Одделот за неонатологија при Универзитетот на Торино.
Read more

Кина почна со имунизација против COVID-19, иако вакцината уште се испитува

Кинеската вакцина против новиот коронавирус ја примија 350.000 луѓе иако клиничките испитувања уште се во тек.
Read more

Што ако некој кивне или се искашла покрај вас, а вие немате маска?

Маските и понатаму се најдобар начин да се заштитите себеси и другите од пренесување на коронавирусот, а во случај да се најдете во друштво на „сомнителна“ личност без маска, еве што треба да направите.
Read more

Бесплатни превентивни прегледи по повод Светскиот ден на срцето

Во организација на Институтот за јавно здравје денеска ќе бидат организирани повеќе активности за подигање на свеста кај општата популација за здрав стил на живот и превeнција на ризик факторите кои доведуваат до кардиоваскуларни заболувањ
Read more

AstraZeneca нуди поевтина вакцина, европските влади ќе плаќаат отштета за можни последици

Европските влади ќе плаќаат отштета за надминување на границата договорена со компанијата AstraZeneca за можните последици од нејзината потенцијална вакцина против COVID-19.
Read more
play_arrow

10 предупредувачки знаци дека црниот дроб ви е полн со токсини

Црниот дроб е најголемата жлезда во телото и исто така има најголем број функции, над 500.
Read more

Што се случува во телото во првите шест часа по утринското кафе?

Некои луѓе уште не отвориле очи, а веќе посегнуваат по првото утринско кафе.
Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Се верува дека куркумата има противвоспалително дејство, но дали знаете за што сè е корисна?
Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Кога станува збор за слабеење, повеќето луѓе бараат брзо решение. Знаеме дека со редовна исхрана и тренинг ќе ги постигнеме посакуваните резултати, но дали постои магично решение?
Read more
реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Следи нов Чернобил ако Азербејџан ги оствари заканите против Ерменија

Read more

Три хороскопски знаци во кои се раѓаат најголемите женкари

Read more

Филипче се сретна со сестрите од Инфективна, кои поднесоа барање за отказ

Read more