Здравје

play_arrow

Што се случува во телото кога јадете брза храна?

Научно објаснување што се случува во вашето тело од првиот залак брза храна. На почеток, се чувствувате толку добро! А потоа се чувствувате тооолку лошо.
Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Пандемијата на COVID-19 е во полн ек ширум светот и различни земји имаат воведено различни нивоа на мерки за заштита.
Read more

Објавен првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19

Во организација на Клиниката за неврологија излезе првиот Водич за справување со невролошки заболувања во услови на COVID-19 пандемијата.
Read more

КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Експертите се загрижени дека следниот бран на заболувања ќе биде фокусиран на менталното здравје, предизвикан од загриженоста во врска со COVID-19.
Read more

Русите не ја тестирале вакцината за COVID-19 на деца

Рускиот државен истражувачки институт Гамалеја во Москва планира да започне тестирање на вакцината против коронавирусот на деца на почетокот од 2021 година.
Read more

Пандемијата ќе биде под контрола за четири до осум недели ако сите почнат да носат маска  - веднаш

Носењето заштитна маска е еден од најефикасните начини за заштита од зараза со коронавирусот, заедно со одржувањето дистанца и честото миење раце.
Read more

Тим лекари на Кардиологија спасија повреден во сообраќајка со стентирање кое за првпат се изведува кај нас

На Универзитетската клиника за кардиологија првпат самостојно тим лекари направија стентирање на трауматска трансекција на торакална аорта кај 42-годишен пациент.
Read more

И оние кои не биле заразени со коронавирус можат да развијат имунитет

Имуниот систем на некои луѓе кои немале коронавирус сепак има некој вид препознавање на патогенот, покажува ново истражување објавено во Nature.
Read more

Филипче: Лежалката на плажа лесно се заменува со болнички кревет

Министерот за здравство Венко Филипче преку социјалните мрежи повика на поголема внимателност и почитување на мерките за заштита од коронавирусот.
Read more

Истражување: Коронавирусот може да се „сокрие“ во ушите

Истражувачи од Универзитетот Џон Хопкинс открија дека коронавирусот може да се „сокрие“ на неочекувани места, во внатрешноста на ушите, како и зад ушите.
Read more

Пет знаци дека пиете премногу вода

Во лето е лесно да дехидрирате, но исто така и да претерате со количината вода што ја внесувате во организмот. Тоа може сериозно да влијае на здравствената состојба.
Read more
play_arrow

Неверојатната разлика меѓу носење и неносење маски

Истражување објавено во медицинското списание Thorax покажа колку е важно носењето маски во блокирање на честичките кои излегуваат од нашите уста и нос.
Read more
реклама

УФЦ нокаут како на Зангиеф од Street Fighter

Read more

Конор Мекгрегор ја запроси Ди по 12 години врска

Read more

Најдобри вежби за стомачни мускули, научно докажано

Read more

Психопатите и нарцисоидните луѓе почесто не ги почитуваат мерките за заштита од COVID-19

Read more