Здравје

play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Не можете без вашето утринско кафе? Ви треба за да ве разбуди? Тоа е само едно кафе? Но, дали по него пиете уште неколку и тие ви се премногу?
Read more

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Многу совети за исхрана може негативно да се одразат по здравјето, особено кога станува збор за коментари од нестручни лица.
Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Во традиционалната кинеска медицина постојат седум основни емоции – лутина, среќа, тага, грижа, замисленост, страв и шок, а секоја од нив е поврзана со здравјето на нашите органи.
Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Стапката на заразување со COVID-19 во Европа е алармантна, предупреди денеска Светската здравствена организација (СЗО).
Read more

Неколку причини зошто треба да јадете круши

Крушата е највкусното сезонско овошје. Ова овошје има низа други позитивни ефекти по нашето здравје.
Read more

Ново истражување: Научници открија кој е најотпорен на коронавирусот

Најновата студија открива како крвната група може да игра одредена улога во тоа колку тежок облик на болеста ќе развие личноста заразена со новиот коронавирус.
Read more
play_arrow

10 знаци дека сте емоционално зрела личност

Емоционалната зрелост не ве прави подобри личности, ниту пак нејзиното отсуство ве прави лоши личности.
Read more

Совети за поздрав и поцврст сон

Сонот е една од потребите на човечкиот организам што ако не е задоволена, не можеме да функционираме како што треба.
Read more
play_arrow

Зошто треба да почнете да јадете јачмен?

Јачменот се смета за една од најстарите житарки во Европа. Се користи уште од камено време, култивиран во древниот Египет, Месопотамија и во подрачјето на Европа.
Read more

Што се случува во телото по убод на комарец?

Самата помисла на комарец асоцира на иритирачкото чешање на кожата по убодот, а кое сакате веднаш да го ублажите. Но, зацрвенетото место не исчезнува веднаш. И веднаш се поставува прашањето, зошто се појавува чешањето?
Read more

Симптоми кои откриваат дека внесувате премногу шеќер во организмот

Шеќерот има многу калории, но тие немаат никаква прехранбена вредност. Иако го има во многу намирници, постои можност да го избегнете.
Read more

Што е мизофонија - ментално нарушување на модерното доба

Луѓето коишто страдаат од мизофонија може да ги изнервира некој сосема вообичаен звук, како што е кашлица, звукот на џвакање, пеење, пишување на тастатура, па дури и на сопственото дишење, кај нив создава чувство кое е поинтензивно од едно
Read more
реклама

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Read more

Instagram убавици во бикини

Read more

Велешанка двапати силувана од соседот, напаѓачот е притворен

Read more

Морничави остатоци од напуштени хотели низ Југославија

Read more