Здравје

Неколку причини зошто треба да јадете дуња

Дуњата е витаминска бомба и уште одамна се користи во народната медицина. Ова овошје потекнува од југозападна Азија и се користи како средство за ублажување кашлица и смирување на стомачни тегоби.
Read more

5 причини зошто сте секогаш уморни и што да направите во врска со тоа

Постојат многу потенцијални причини за вашиот умор, дури и ако спиете добро и не се занимавате со физички напорна професија.
Read more

Зошто треба да пиете млеко пред спиење?

Млекото е одличен извор на хранливи материи, одлично е за здравјето на вашите коски, а најмногу корист од него ќе имате доколку пиете 1 чаша пред спиење.
Read more

Прекинато испитувањето на лекот за COVID-19 што го доби Трамп

Американската фармацевтска компанија Eli Lilly and Company соопшти дека дека ги запрела клиничките испитувања на терапија против COVID-19 што беа спонзорирани од американската Влада.
Read more

Знаци кои покажуваат дека не јадете доволно зеленчук

Како да препознаете дали треба да внесете повеќе зеленчук во вашата исхрана? Телото може да ви укаже и да ве предупреди на неколку начини, дали треба да јадете повеќе зеленчук.
Read more

Коронавирусот може да преживее на телефон и на пари подолго отколку што се мислеше досега

Научниците открија дека коронавирусот SARS-CoV-2 кој ја предизвикува болеста COVID-19, може да преживее на стакло, хартија и нерѓосувачки челик подолго отколку што се мислеше досега.
Read more

„Мистериозна болест“ на еден доброволец го прекина тестирањето на вакцина против COVID-19

Привремено е прекинато истражувањето за потенцијална вакцина против коронавирусот што ја развива компанијата Johnson&Johnson.
Read more
play_arrow

Кои се разликите меѓу COVID-19 и свинскиот грип H1N1?

Откако беше регистриран првиот случај на пациент кој е заразен и со новиот коронавирус SARS-CoV-2 и со H1N1, почна загриженоста околу
Read more
play_arrow

Почна црното сценарио: Прв пациент болен и од корона и од свински грип

Црното сценарио од кое стравуваа епидемиолозите и лекарите почна да се реализира – регистриран е првиот случај на заболен од COVID-19 кој исто така има свински грип.
Read more

Дали е добро да спиете со чорапи?

За ова прашање се дебатира со години, а на интернет ќе најдете најразлични одговори што ја поддржуваат или негираат „тезата“.
Read more

Зошто стапката на смртност од COVID-19 сè уште е „непозната“?

Научниците во Франција проценуваат дека стапката на смртност од COVID-19 во земјата паднала за 46 проценти до крајот на јули во споредба со крајот на мај.
Read more

Истражување: 91 процент од излекуваните од COVID-19 имаат компликации

Според најновите откритија на научниците, COVID-19 кај некои пациенти може долгорочно значително да ја оштети работата на бубрезите, црниот дроб, срцето и мозокот.
Read more
реклама

Зошто авионите не летаат преку Тихиот Океан?

Read more

Го зголемува ризикот од инфекција: Кој е најлошиот избор на заштитна маска?

Read more

Најнезаборавните пенали во поновата фудбалска историја

Read more

Какви порно филмови сака секој хороскопски знак?

Read more