Здравје

Витаминот Д и коронавирусот - Вистинска или залудна надеж?

Витаминот Д има важна улога во нашиот организам, а некои научници веруваат дека може да помогне заразените со SARS-CoV-2 да избегнат тешка клиничка слика. Други мислат дека е залудна надеж, односно бескорисен, пишува DW.
Read more

Дали мајката смее да дои додека има покачена температура?

Новопечените мајки се соочуваат со многу прашања и непознати ситуации. Токму затоа често треба да бидат внимателни повеќе од вообичаено и да ги слушаат советите на педијатрите.
Read more

Сезонските коронавируси не ги штитат децата од COVID-19

Проучувајќи ги антителата кај децата хоспитализирани во Ил Де Франс (париски регион), француските научници заклучија дека инфекциите со сезонските коронавируси (настинки) не штитат од COVID-19, јави дописникот на МИА.
Read more

Зошто треба да јадете праски секој ден?

Освен што нè освежуваат во летните месеци, праските влијаат позитивно на нашето здравје и го подобруваат имунитетот на организмот.
Read more

Како природно да го намалите високиот крвен притисок?

Високиот крвен притисок може да предизвика сериозни здравствени проблеми. Хипертензијата може да биде тивок убиец. Се проценува дека ширум светот од тоа страдаат 1 милијарда луѓе.
Read more

СЗО пресуди: Хидрохлорокинот не ја намалува смртноста од COVID-19

Светската здравствена организација соопшти дека ги прекинува испитувањата за лекот за маларија –  хидрохлорокин и комбинацијата на лекови за вирусот ХИВ – лопинавир / ритонавир, кај пациентите хоспитализирани заради коронавирус, бидејќи ти
Read more

Можно е заразените со COVID-19 засекогаш да го изгубат сетилото за мирис

Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус по излекувањето од коронавирусот, покажуваат резултатите од ново истражување.
Read more

Неколку причини зошто секој ден треба да јадете лубеница

Во летните жештини ниту една намирница не ја гаси жедта подобро од лубеница. Иако често за неа велиме дека е овошје, всушност е зеленчук и припаѓа на семејството тикви.
Read more

Руски експерти направија лек за COVID-19

Руското Министерство за здравство одобри уште еден руски лек против коронавирусот, на основа на фавипиравир. Станува збор за лекот арепливир.
Read more
play_arrow

САД ги купија речиси сите резерви на лек за COVID-19

Соединетите Американски Држави постигнаа договор за откупување на речиси целата светска залиха на лек за кој е докажано дека помага во лекувањето на COVID-19.
Read more
filter

Неверојатна трансформација на спортист пред и по заразување со COVID-19

Големо внимание на интернет предизвикаа објавени фотографии од трансформацијата на изгледот на 40-годишен спортист кој бил во кома 25 дена откако се покажал позитивен на коронавирусот.
Read more

Зошто е важен витаминот К за вашиот организам?

Покрај витаминот А, Ц и Е и нивните предности во врска со нега на кожата, косата и ноктите, научниците сега тврдат дека на оваа група треба да се додаде и витаминот К.
Read more
реклама

Официјално: „La casa de papel“ добива петта сезона

Read more

Во забавена снимка: Како делуваат различните маски за заштита од COVID-19?

Read more

Предлог за ручек: Запечени тиквички со сирење и кашкавал

Read more

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на COVID-19

Read more